M. Gorbaczow ma pięcioletni zakaz wjazdu na Ukrainę

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wydała zakaz wjazdu na Ukrainę przez pięć lat dla byłego prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa tłumacząc to względami bezpieczeństwa państwa; wyjaśniono, że Gorbaczow m.in. publicznie poparł zbrojną aneksję Krymu przez Rosję.

Informację o wydaniu pięcioletniego zakazu wjazdu na Ukrainę Gorbaczowowi potwierdziła w czwartek rzeczniczka SBU Ołena Hitlanska.

Zakaz wydano po przytoczeniu przez niektóre media wypowiedzi Gorbaczowa w wywiadzie dla brytyjskiej gazety „Sunday Times”; 85-letni były sowiecki przywódca powiedział, że popiera decyzję prezydenta Władimira Putina o „zjednoczeniu” Krymu z Rosją i że sam zachowałby się podobnie w takiej sytuacji.

„Zawsze jestem za swobodnym wyrażeniem woli narodu, a większość na Krymie chciała przyłączenia do Rosji” – powiedział Gorbaczow.

TASS pisze, że Gorbaczow odmówił skomentowania decyzji ukraińskich władz i powiedział, że to zadanie dziennikarzy.

Na świecie Gorbaczow – ostatni przywódca Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, prezydent ZSRR i laureat Pokojowej Nagrody Nobla – wciąż jest postrzegany jako jeden z inicjatorów demokratycznych przemian w Europie Środkowej i Wschodniej i zakończenia zimnej wojny. Wielu Rosjan jednak uważa, że jako przywódca ZSRR zrobił więcej złego niż dobrego.

Gorbaczow krytykował sankcje zachodnie przeciwko Rosji i opowiadał się za przynależnością Krymu do Rosji. Jednocześnie wielokrotnie krytykował brak demokracji w swej ojczyźnie.

PAP/RIRM

drukuj