fot. PAP/Radek Pietruszka

Gruzja: premier oskarża prezydenta Ukrainy o ingerowanie w wewnętrzne sprawy Gruzji

Premier Gruzji, Irakli Garibaszwili, oskarżył prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który wsparł antyrządowe protesty w tym państwie, o ingerowanie w wewnętrzne sprawy swojego kraju. Parlament w Tbilisi ostatecznie odrzucił ustawę, przeciw której protestowano i która zdaniem krytyków powielała rosyjskie wzorce.

„Kiedy ktoś, kto toczy wojnę, odpowiada na destrukcyjne akcje kilku tysięcy osób tutaj, w Gruzji, jest to bezpośredni dowód na to, że taka osoba jest zamieszana, zmotywowana, by coś stało się i tutaj, by coś zmienić” – powiedział Irakli Garibaszwili na antenie gruzińskiej telewizji IMEDI.

Wyszli jacyś „nieznani ludzie (…) ukraińscy politycy (…) brudni nieudacznicy, mówiąc, że potrzebne są zmiany, przewrót, co jest bezpośrednią interwencją” w sprawy kraju – mówił dalej premier Gruzji.

Zaznaczył, że życzy Ukrainie zakończenia wojny i pokoju, ale wezwał też władze tego kraju, by „najpierw zajęły się sobą i swoim państwem”.

We wtorek 7 marca parlament Gruzji przyjął w pierwszym czytaniu ustawę o „zagranicznych agentach”. Projekt nakładał obowiązek rejestracji w charakterze „zagranicznego agenta” na wszystkie organizacje, które otrzymują ponad 20 proc. swoich funduszy z zagranicy.

W opinii wielu obserwatorów uchwalenie tej ustawy, zainicjowanej przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie, świadczyło o autorytarnym zwrocie w polityce władz w Tbilisi i powielało rozwiązania funkcjonujące w Rosji.

W Tbilisi wybuchły protesty przeciwników nowego prawa, które przerodziły się w starcia z policją. Wołodymyr Zełenski wyraził solidarność z manifestantami, podziękował za to, że eksponowali ukraińskie flagi i życzył Gruzji „demokratycznego i europejskiego sukcesu”.

W piątek parlament Gruzji odrzucił w drugim czytaniu kontrowersyjną ustawę po tym, gdy Gruzińskie Marzenie wycofało swoje poparcie dla niej.

„Bądźcie bardzo czujni, bądźcie gotowi do szybkiej mobilizacji z powodu mściwego nastroju reżimu oligarchów” – ostrzegł z kolei w niedzielę uczestników manifestacji były prezydent Gruzji, Micheil Saakaszwili.

Polityk odsiaduje od października 2021 r. wyrok sześciu lat więzienia za nadużywanie władzy, co on i jego zwolennicy uważają za karę motywowaną politycznie.

„Jestem bliski śmierci. Początkowo ważyłem 120 kg, teraz 64, jeżeli moja waga spadnie poniżej 60 kg, zdaniem lekarzy rozwinie się u mnie niewydolność wielonarządowa” – przekazał za pośrednictwem swojego prawnika stacji Sky News Saakaszwili.

Były gruziński prezydent kilkakrotnie prowadził strajk głodowy, pod koniec 2021 r. trafił do szpitala. Zdaniem gruzińskich władz Micheil Saakaszwili ma odpowiednią opiekę zdrowotną i warunki, a jego pogarszająca się kondycja związana jest z dobrowolną odmową przyjmowania pożywienia – przypomina Sky News. Zaznacza, że zdaniem Amnesty International i Human Rights Watch gruziński rząd nie zapewnia politykowi „odpowiedniej opieki zdrowotnej”.

O los Micheila Saakaszwilego, który jest również obywatelem ukraińskim, upominały się też władze w Kijowie, w tym prezydent Wołodymyr Zełenski, a także m.in. Parlament Europejski i premier Mateusz Morawiecki, który apelował o możliwość leczenia byłego prezydenta w Polsce.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl