fot. PAP/Rafał Guz

M. Kłosiński: Siłą polityczną „Solidarności” jest skuteczność działania w związku

Jesteśmy największym, profesjonalnym, bardzo dobrze zorganizowanym związkiem ze strukturami zakładowymi, ponadzakładowymi, regionalnymi i krajowymi. „Solidarność” jest słyszalna, a siła polityczna polega na skuteczności działania w związku – mówił Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.  

17 kwietnia 1989 roku sąd wojewódzki w Warszawie ponownie zarejestrował NSZZ „Solidarność” jako związek robotników. To wtedy rozpoczyna się nowa historia „Solidarności”.

Przez te 35 lat „Solidarność” na pewno cały czas jest jednością, mimo różnych podziałów zawsze staje w interesie grup społecznych, całego społeczeństwa, zajmuje stanowiska w ważnych sprawach światopoglądowych dotyczących obrony życia ludzkiego i wartości chrześcijańskich. Pomimo że lata mijają, „Solidarność” wraca do swojej historii i tak naprawdę mocno wspiera te wartości, które ma zapisane w swoim statucie – zaznaczył Maciej Kłosiński.

Gość Radia Maryja został zapytany, czy „Solidarność” jest siłą polityczną.

„Solidarność” musi rozmawiać z takim czy innym rządem i musi być skuteczna, działając w interesie równych grup zawodowych, występując też w trudnych sytuacjach, jeśli dotyczy to nawet działań wojennych. Tam też głos „Solidarności” jest słyszalny. Jesteśmy największym, profesjonalnym, bardzo dobrze zorganizowanym związkiem ze strukturami zakładowymi, ponadzakładowymi, regionalnymi i krajowymi. „Solidarność” jest słyszalna, a siła polityczna polega na skuteczności działania w związku – wyjaśnił zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Dodał także, że „Solidarność” działa odpowiedzialnie.

Tam, gdzie mamy swoje organizacje, jak np. w firmie w Bielsku, która kończy produkcję silników (przemysł motoryzacyjny), jak fabryka w Olsztynie. To tam odbywają się negocjacje na poziomie regionalnym, ponieważ gdy dochodzi do zamknięcia zakładu, to dla tych pracowników (nie tylko związkowców) „Solidarność” stara się wynegocjować jak najlepsze warunki. To jest idea, aby jak największa grupa ludzi była zorganizowana w  zakładzie pracy, bo w jedności jest siła. Dzięki temu można negocjować w trudnej sytuacji jak najlepsze odprawy z dużymi światowymi potentatami lub udaje się przekwalifikować takich pracowników, bo jest to jakaś korporacja, która może zaproponować inne miejsce pracy – zaznaczył Maciej Kłosiński.

Zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zaprosił na antenie Radia Maryja wszystkich radiosłuchaczy do wzięcia udziału w manifestacji, która odbędzie się 10 maja w Warszawie.

Zapraszam wszystkich serdecznie, niezależnie od poglądów, żeby wsparli „Solidarność”. Stawmy się licznie w Warszawie. Startujemy o godzinie 12.00 na Placu Zamkowym – powiedział.

Całą rozmowę z Maciejem Kłosińskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl