M. Błaszczak: Służby będą przygotowane na ŚDM i szczyt NATO

„Przygotowujemy nasz kraj do wyzwań, jakie czekają nas w lipcu tego roku, a więc Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO. Są to działania, które będą przeprowadzone z całą pieczołowitością” – zapewnił Mariusz Błaszczak, szef MSWiA, w poniedziałkowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam.

Minister – w rozmowie z o. Piotrem Dettlaffem CSsR – mówił o planach resortu spraw wewnętrznych. Wskazywał przy tym na konieczność zmian w policji. Jak argumentował, koalicja PO-PSL w ciągu ośmiu lat zlikwidowała ponad połowę posterunków – z 817 do 399.

Chcemy, żeby na podstawie mapy bezpieczeństwa przywrócić zlikwidowane posterunki przez koalicję PO-PSL. (…) Będziemy starali się przeprowadzić zmiany w policji w tym kierunku, żeby umocnić pozycję dzielnicowych, żeby dzielnicowi byli rzeczywiście tymi ludźmi, których znają mieszkańcy, żeby można było zadzwonić do dzielnicowego w sytuacji, w której uważamy, że jest jakieś zagrożenie na terenie naszego osiedla czy zauważyliśmy coś niepokojącego – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Dodał, że celem resortu spraw wewnętrznych jest wzmocnienie tej policji, która na co dzień pracuje z ludźmi. Przejawem tego jest decyzja o przeniesieniu ponad 150 etatów z Komendy Głównej do komend powiatowych. Jak dodał minister, MSWiA wróci do programu reformy służb mundurowych przyjętego w 2007 roku.

Jest przygotowana nowa edycja tego programu na lata 2017-2020. Ten program składa się z trzech komponentów, a więc po pierwsze jest to modernizacja infrastruktury, czyli budynków – komend miejskich, wiejskich, powiatowych posterunków. Drugi komponent to narzędzia pracy policjantów, a więc sprzęt – samochody, broń, którą posługują się policjanci – mówił minister.

Trzecim elementem zapowiadanego programu jest podwyższenie wynagrodzeń dla funkcjonariuszy.

To też jest ważne, żeby funkcjonariusze za swoją trudną pracę otrzymywali godne wynagrodzenie. Wtedy możemy od funkcjonariuszy rzeczywiście wymagać postawy służby – dodał Mariusz Błaszczak.

Jak zauważył, obecnie trwają prace nad przygotowaniem Polski do wyzwań, jakimi są Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO. Minister odniósł się także do złożonego przeciwko niemu wniosku o wotum nieufności. Opozycji brakowało argumentów – zauważył.

Okazało się, że policja miała spektakularne sukcesy, bo policja pracuje normalnie. Tym spektakularnym sukcesem – już po złożeniu wniosku przez PO – było wytropienie i pojmanie bandyty – Kajetana P. – na Malcie. Zrobili to polscy policjanci przy użyciu pewnych metod, narzędzi, które były bardzo mocno atakowane przez koalicję PO-PSL. Myślę o zmianie ustawy o policji. Jeżeli ta ustawa nie weszłaby w życie, to policja nie miałaby narzędzi do tego, żeby tropić bandytów – tłumaczył szef MSWiA.

Zapytany o problem Trybunału Konstytucyjnego, wskazywał, że poza granicami naszego kraju polskie środowiska polityczne powinny się nawzajem wspierać, występować solidarnie. Dodał, że Prawo i Sprawiedliwość z mozołem odbudowuje podmiotowość polskiej polityki zagranicznej.

Przez osiem lat nie prowadzono ambitnej polityki zagranicznej. Rząd Donalda Tuska na wszystko się zgadzał. Byliśmy podwykonawcą niemieckiej polityki zagranicznej w ramach Unii Europejskiej. Rząd Prawa i Sprawiedliwości próbuje stworzyć podmiotowość polskiej polityki zagranicznej, współpracując z państwami naszej części Europy np. odbudowaliśmy i jest odbudowywana solidarność w ramach Grupy Wyszehradzkiej – zaznaczył gość poniedziałkowych „Rozmów niedokończonych”.

W ocenie Mariusza Błaszczaka działania prof. Andrzeja Rzeplińskiego są niezgodne z prawem, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. noweli autorstwa PiS-u nie powinien zostać opublikowany.

Gdyby premier Beata Szydło zdecydowała o publikacji, złamałaby prawo, a więc naraziłaby się na odpowiedzialność konstytucyjną i sądową. (…) Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego – pan Rzepliński – nie dopuścił do pracy trzech sędziów, w naszej ocenie łamiąc prawo, stawiając Trybunał Konstytucyjny, może stawiając siebie ponad obowiązującym prawem – dodał szef MSWiA.

Całość poniedziałkowej audycji „Rozmowy niedokończone” z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka można obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj