diecezja.pl

Litwa: Msza św. dziękczynna za beatyfikację Michała Giedroycia

W litewskiej miejscowości Widzieniszki, ok. 50 km na północ od Wilna, w kościele św. Wawrzyńca odbyła się w sobotę Msza św. dziękczynna za beatyfikację żyjącego w XV w. Michała Giedroycia – patrona chorych, zakrystian i wspólnot życia konsekrowanego.

Msza św. dziękczynna za beatyfikację pochodzącego z Litwy Giedroycia odbyła się też 8 czerwca w Krakowie w bazylice Mariackiej. Michał Giedroyć należał do zakonu Kanoników Regularnych od Pokuty pod wezwaniem Świętych Męczenników, zwanymi na Litwie białymi augustianami, w Krakowie zaś – markami.

Sobotnia Msza św. w Widzieniszkach, tuż obok miejscowości Giedrojcie, uważanej za kolebkę książęcego rodu Giedroyciów, odbyła się z udziałem około 20 biskupów litewskich i polskich, m.in. metropolity krakowskiego ks. abp Marka Jędraszewskiego i metropolity białostockiego ks. abp Tadeusza Wojdy oraz 80 księży, pielgrzymów z Litwy, Polski, Białorusi i z Łotwy. Na uroczystość przybyli potomkowie rodziny błogosławionego, a także ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska.

„Uroczystość ta jest szczególnym wyrazem więzi Polski i Litwy, tej wspólnej historii duchowej” – powiedziała ambasador Doroszewska.

Wskazała, że często podkreślamy naszą wielką historię militarną, gdy byliśmy potęgą.

„W tym samym XV wieku zwyciężyliśmy pod Grunwaldem, ale błogosławiony Michał Giedroyć kieruje nas w stronę duchową, kontemplacji i pobożności” – powiedziała ambasador.

Zdaniem Urszuli Doroszewskiej takie postacie jak błogosławiony Giedroyć są symbolami, których Polska i Litwa potrzebują dla wzajemnego zrozumienia i dla współpracy.

Ksiądz proboszcz parafii w Widzieniszkach Kestutis Kazlauskas podkreślił, że sobotnia msza dziękczynna była szczególnym darem dla tej miejscowości i dla parafian.

„Widzieniszki są małe. Parafia liczy około 800 osób, ale wierzymy, że za wstawiennictwem błogosławionego jest to początek nowych dziejów” – powiedział ks. Kazlauskas.

Nie znamy dokładnej daty urodzenia Michała Giedroycia. Wskazuje się, że był to rok 1420. Uważa się, że miejscem narodzin błogosławionego były Giedrojcie. Nie wyklucza się jednak, że mógł się urodzić w Widzieniszkach, na dworze dziadka.

Od urodzenia był niesprawny, poruszał się o kulach. W wieku około 40 lat wstąpił na Litwie do zakonu. Niewiele później przybył do Krakowa, gdzie w klasztorze zakonu Kanoników Regularnych od Pokuty, u św. Marka, spędził około 25 lat. Przez cały czas służył w klasztorze jako zakrystian. Prowadził proste życie codziennej modlitwy, pracy, pokuty i miłości bliźniego. Tam też zmarł 4 maja 1485 r. i tam został pochowany.

Od pięciu lat czwartego dnia każdego miesiąca w kościele w Widzieniszkach odbywają się nabożeństwa, podczas których odmawiana jest litania do bł. Michała Giedroycia. Od teraz w kościele będą też przekazane w sobotę przez ks. abp. Jędraszewskiego relikwie błogosławionego.

Kościół w Widzieniszkach powstał na początku XVII w. W 1617 r. wojewoda Marcin Marcel Giedroyć ufundował tu klasztor i razem z bratem, biskupem Melchiorem Giedroyciem, zbudowali kościół. Później w świątyni urządzono kaplicę ku czci Sługi Bożego Michała Giedroycia. Kaplica z obrazem błogosławionego zachowała się do dziś. Ostatnio została odrestaurowana za pieniądze rodu Giedroyciów. W piwnicy pod kaplicą chowano przedstawicieli tej rodziny.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl