Liderzy Prawicy Rzeczypospolitej: Konstytucja nie może być uzależniona od instytucji międzynarodowych

Konstytucja jest wyrazem suwerenności, nie może być uzależniona od instytucji międzynarodowych – podkreślają liderzy Prawicy Rzeczypospolitej odnosząc się do postulatu PSL, aby wpisać członkostwo Polski w Unii Europejskiej do konstytucji.

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL zapowiedział w sobotę, że ludowcy zgłoszą projekt zmian w konstytucji i będą zbierać pod nim podpisy.

,,Złożymy poprawkę o zmianę w konstytucji, wpisanie członkostwa w UE do polskiej konstytucji” – poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL oświadczył, że jego ugrupowanie nie pozwoli, żeby ,,jakakolwiek siła polityczna wyprowadziła Polskę z UE”.

Do zapowiedzi PSL-u w poniedziałkowym oświadczeniu odnieśli się politycy Prawicy Rzeczypospolitej.

,,Konstytucja jest wyrazem suwerenności – nie może być uzależniona od instytucji międzynarodowych” – podkreślili liderzy Prawicy Rzeczypospolitej.

Jak zaznaczono, ,,lider byłego ZSL-u, przekształconego na PSL – partii, która w 1976 roku głosowała za wpisaniem do konstytucji PRL-u ograniczającego suwerenność zapisu o sojuszu ze Związkiem Sowieckim zgłosił pomysł analogicznego artykułu odnoszącego się do Unii Europejskiej w Konstytucji III Rzeczpospolitej”.

Liderzy Prawicy Rzeczypospolitej podkreślili, że dziś nie ma problemu, czy Polska ma być w Unii czy nie, ale mamy do czynienia z procesem postępującej dezintegracji, czego wyrazem jest brexit.

,,Członkostwo w Unii Europejskiej ma być wzmocnieniem, a nie ograniczeniem polskiej suwerenności. Proponowany (przez PSL) zapis, zwłaszcza w sytuacji, gdy w konstytucjach innych państw unijnych nie ma analogicznego, radykalnie ogranicza polską suwerenność i możliwość prowadzenia skutecznej polityki obrony krajowych interesów” – napisano w oświadczeniu.

Jak oceniono ,,pomysł zapisu konstytucyjnego nawiązuje do zapisów konstytucyjnych PRL-u narzuconych przez Związek Sowiecki i mających na celu ograniczenie autonomii ówczesnych satelickich państw komunistycznych”.

,,W dzisiejszej rzeczywistości wprowadzenie takiego zapisu prowadzi do powstania jednego europejskiego superpaństwa likwidującego suwerenność krajów narodowych i wyda nasz naród na łup lewicowych ideologii dominujących zwłaszcza w zachodnich państwach Unii. Jest wyrazem satelickiej mentalności i skazuje nasze państwo na przedmiotową rolę w Unii Europejskiej. Konstytucja jest wyrazem suwerenności państwa i nie może być uzależniona od jakichkolwiek instytucji międzynarodowych” – napisała Prawica Rzeczypospolitej.

Podpisali się pod nim Krzysztof Kawęcki, prezes ugrupowania oraz Marian Piłka i Bogusław Kiernicki, wiceprezesi.

Projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent RP. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl