Lekcja prawdziwej historii Sybiraków

Ulicami Białegostoku przejdzie po raz XIV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Tegoroczny marsz odbywa się pod hasłem „Sybiracy – zwycięzcy spod Monte Cassino”.

Organizatorzy chcą w ten sposób przypomnieć o roli jaką odegrali polscy Sybiracy w bitwie o klasztor pod Monte Cassino w 1944 roku. To wydarzenie ma być lekcją prawdziwej historii dla całego społeczeństwa.

– Chcemy takim marszem dać młodemu pokoleniu lekcję prawdy historycznej, żeby wiedzieli skąd ci żołnierze się tam znaleźli; dlaczego tak ofiarnie walczyli i zdobyli to, czego inni nie mogli zdobyć. Dlaczego była taka sytuacja? Kto ponosi za to winę? Jak Polacy z tego wybrnęli? W czasie marszu we wprowadzającym referacie przekażemy młodzieży prawdę historyczną. Uważamy, że prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn i faktów – zaznaczył Tadeusz Chwiedź, prezes Związku Sybiraków.

Co roku na marsz do Białegostoku przyjeżdżają Sybiracy z całego kraju oraz zagranicy, a także uczniowie szkół noszących imię Związku Sybiraków. Uczestnicy wyruszają w tym momencie sprzed Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego, przy którym znajduje się Grób Nieznanego Sybiraka.

Do 2016 roku w Białymstoku ma powstać Muzeum Pamięci Sybiru. Będzie to placówka ogólnopolska zajmująca się tematyką wywózek Polaków na Wschód. Według danych Związku, po 17 września 1939 roku na Wschód wywieziono ponad 1 mln 370 tys. Polaków.

 

RIRM

drukuj