fot. PAP/Artur Reszko

Białystok przypomniał historię zesłańców Sybiru  

W Białymstoku odbyły się główne obchody związane z 19. Międzynarodowym Marszem Pamięci Zesłańców Sybiru. To doroczna uroczystość, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili. 

Jak co roku główną częścią uroczystości był przemarsz uczestników ulicami Białegostoku. Miasto to szczególnie pamięta o tych, którzy zostali zesłani na Sybir. Przy kościele Ducha Świętego znajduje się Grób Nieznanego Sybiraka – jedyny w kraju taki pomnik. To tam modlono się za zmarłych, złożono kwiaty i zapalono znicze. Odbył się apel pamięci zakończony salwą honorową.

O tym, jak ważna jest pamięć o tragicznych losach Polaków wywiezionych na Wschód, mówił podczas Mszy św. metropolita białostocki ks. abp Tadeusz Wojda. 

– Rosyjscy żołdacy otaczali dom, aresztowali pojedyncze osoby lub całe rodziny i wywozili na Sybir. Ta nazwa – Sybir – mocno wpisała się w pamięć Polaków i trudno ją wymazać, nawet po wielu dziesiątkach lat – podkreślał.

Rosja doskonale wiedziała, co wyróżnia nas wśród innych narodów. To umiłowanie wolności – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

– Wy, drodzy Sybiracy, nigdy nie utraciliście ducha i wiary, że i wy odzyskacie wolność, i że wolność zostanie przywrócona Rzeczpospolitej – wskazywał.

To Związek Sybiraków szczególnie kultywuje pamięć o zesłanych – mówił jego prezes Kordian Borejko.

– Powstały upamiętniające tablice, symboliczne groby, Grób Nieznanego Sybiraka, pamiątki i ta żywa pamięć, którą my, Sybiracy, niesiemy i chcemy przekazać następnym pokoleniom – podkreślał.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent. Andrzej Duda podkreślił konieczność pracy na rzecz budowy „własnego, suwerennego, bezpiecznego i silnego państwa”.

– Wolna, nowoczesna, rozwijająca się Polska jest gwarantem naszych praw i swobód. Jest naszym wspólnym domem, o który winniśmy się troszczyć razem, aby nigdy więcej nie zagroziła mu obca przemoc, agresja, terror – powiedział w imieniu prezydenta minister Andrzej Dera.

Uroczystościom towarzyszyły wystawy na terenie kościoła pw. Ducha Świętego „Z zesłania na wyżyny nauki. Polscy badacze Syberii” oraz „Polacy na Syberii”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl