fot. PAP/Tomasz Gzell

Bezpłatne in-vitro, premia za pracę dla emerytów, darmowy internet do 24. roku życia – Koalicja Obywatelska przedstawiła program

Kandydat na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska przedstawiła program, z którym Koalicja Obywatelska rozpoczyna batalię w wyborach parlamentarnych. Platforma obiecuje premię za pracę dla emerytów, darmowy internet dla osób do 24. roku życia oraz dwumiesięczny urlop tacierzyński. Sięga też po postulat światopoglądowy i chce bezpłatnego dostępu do in vitro.

Od wtorku ruszyła kampania wyborcza Koalicji Obywatelskiej, dziś został zaprezentowany jej program.

– Nasz program to efekt spotkań z ludźmi, setek spotkań z ludźmi, przez 4 lata – mówi Grzegorz Schetyna.

Program zaprezentowała kandydatka na premiera oraz twarz kampanii wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa–Błońska.

– W programie są zawarte prawa obywatelskie, w tym prawa kobiet, osób z niepełnosprawnościami oraz mniejszości, których zawsze będziemy bronić. Zrównamy prawa i związki partnerskie i będziemy walczyć z przemocą domową – wskazuje.

Koalicja proponuje ponadto premię emerytalną do 20 tys. złotych  dla „aktywnych seniorów”, czek opiekuńczy do ponad 1 tys. zł, dwutygodniowy, czy bezpłatny procedurę  sztucznego zapłodnienia in vitro. Mówi także o 13. emeryturze.

– 13 emerytura będzie przez nas zagwarantowana ustawowo co roku – podkreśliła poseł PO-KO Marzena Okła-Drewnowicz.

Inną kwestią, na którą zwraca uwagę Koalicja Obywatelska, to edukacja, kultura,  media publiczne i likwidacja abonamentu – mówi były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Krzysztof Luft.

– To są obszary, które my – w pogoni za rozwojem cywilizacji materialnej i zafascynowani tym rozwojem troszeczkę przez te 30 lat – zostawiliśmy w tyle. To trzeba nadrobić – podkreśla.

Platforma Obywatelska prezentuje kolejny już program. Wcześniej był  sześciopak Schetyny, o którym już sam autor zdaje się zapomniał.

Hasła i obietnice Koalicji są ambitne. Skąd jednak Koalicja chce wziąć pieniądze na realizację tych pomysłów?

– Tych źródeł jest kilka. Po pierwsze choćby same spółki Skarbu Państwa. Historia pokazuje, że mogą przynosić co najmniej 3 razy wyższy dochód niż za obecnej władzy. Kolejne źródło to jest lepsza organizacja administracji, oszczędności w administracji – wyjaśnia poseł PO-KO Mirosław Suchoń.

Propozycje programowe przedstawione przez Małgorzatę Kidawę-Błońską łączy jedno – brak informacji o wiarygodnych  źródłach finansowania – podkreśla wicepremier Jacek Sasin. Według wyliczeń PiS ogólne założenia programowe Koalicji Obywatelskiej opiewają na ponad 100 mld zł.

– Oczekujemy i ponawiamy to wezwanie, żeby przedstawić  konkretne wyliczenia, sumy i projekty, a nie tylko zestaw opowieści oderwanych od rzeczywistości – podkreśla Jacek Sasin.

Koalicja Obywatelska wierzy w wygraną w jesiennych wyborach.

– 13 października zmienimy Polskę, zmienimy świat, ale wtedy wszystkich nas Polaków czeka naprawdę lepsze jutro – podkreśla Małgorzata Kidawa-Błońska.

To lepsze jutro widać już dziś, między innymi w rządzonej przez Platformę Obywatelską Warszawie.

– Widać to najlepiej po zanieczyszczeniu królowej polskich rzek, czyli Wisły. Awaria oczyszczalni ścieków „Czajka” pokazuje, jak może wyglądać jutro w sytuacji, gdy władzę obejmuje Platforma Obywatelska – mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Do jesiennych wyborów z nowymi pomysłami wychodzi również PiS. Prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński w Elblągu mówił między innymi o budowie stu obwodnic.

– My chcemy zbudować w Polsce taką sytuację, w której będziemy państwem, które nie leży tylko na osi wschód-zachód, bo tak było dotychczas. Oczywiście mówię tu o wymiarze gospodarczym i politycznym, ale także na osi północ-południe. Tę oś trzeba dopiero zbudować i my właśnie to rozpoczęliśmy – zapowiedział.

Prawo i Sprawiedliwość przedstawi swój program jutro na konwencji w Lublinie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj