By Krzysztof Gabrylewsk…, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52788749

[TYLKO U NAS] Dr Z. Hałat: Rafał Trzaskowski nie czuje się odpowiedzialny za innych. Pokazuje to sytuacja oczyszczalni „Czajka”

Z tego, co słyszę, krowy pojone są na nadwiślanych łęgach, bo rolnik nie ma dostępu do wody dla zwierząt w inny sposób. Pojawia się kolejne pytanie o to, jakie bakterie i choroby mogą zostać przeniesione przez wodę w Wiśle. Najgorzej, kiedy do władzy dobierają się ludzie, którzy nie są odpowiedzialni za innych. Jak widać, Rafał Trzaskowski nie jest, skoro potrafił zanieczyścić Wisłę – powiedział dr Zbigniew Hałat, były główny epidemiolog w Polsce, w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja.

Nie milkną echa sytuacji z oczyszczalni „Czajka” w Warszawie. Ścieki, które miały być w niej oczyszczane trafiły do Wisły z powodu awarii.

– Najgorzej, kiedy do władzy dobierają się ludzie, którzy nie są odpowiedzialni za innych. Jak widać, Rafał Trzaskowski nie jest, skoro potrafił zanieczyścić Wisłę – wskazał dr Zbigniew Hałat.

– Oczywiste jest, że Inspekcja Sanitarna, która ma ustawowy obowiązek nadzoru nad warunkami zdrowotnymi wody do spożycia i celów domowych oraz przemysłu spożywczego, musi czuwać nad tym według przepisów, które zostały w Polsce zaimplementowane z wielkim przytupem. I słusznie, bowiem nasze zaopatrzenie wody było pod każdym względem żałosne. A trzeba, niestety, dołożyć wszelkich starań, żeby wyegzekwować obowiązujące prawo w stosunku do ścieków, ale również sposobu uzdatniania wody. I tu pojawia się pytanie: czy rzeczywiście komunikaty, które powinny następować automatycznie przy ryzyku pogorszenia jakości wody, trafiają do ludzi w odpowiedni sposób? – dodał.

Sytuacja może zaszkodzić nie tylko bezpośrednio ludziom, którzy mieszkają nad Wisłą, ale też zwierzętom. A przez to ewentualne skutki mogą rozprzestrzenić się znacznie szerzej.

– Z tego, co słyszę, krowy pojone są na nadwiślanych łęgach, bo rolnik nie ma dostępu do wody dla zwierząt w inny sposób. Więc pojawia się kolejne pytanie o to, jakie bakterie i choroby mogą zostać przeniesione przez wodę w Wiśle. Pamiętamy o bardzo poważnej epidemii cholery w Ameryce Południowej, gdzie nośnikiem była woda – powiedział dr Zbigniew Hałat.

W sprawie zrzutu ścieków interweniował rząd. Premier Mateusz Morawiecki powołał specjalny sztab kryzysowy.

– Interwencja rządu polegająca na tym, że zarządził usunięcie źródła skażenia jest jedyną możliwą interwencją. Zawrócenie tych ścieków na drodze do Wisły było jedyną opcją – podkreślił.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl