„Solidarność” i ZPP chcą lustracji członków Rady Dialogu Społecznego

„Solidarność” oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców chcą lustracji członków Rady Dialogu Społecznego.

Głównym zadaniem Rady Dialogu Społecznego jest prowadzenie dialogu w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej.

Dwaj wiceprzewodniczący Rady – przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda oraz prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak, mówią, że obecnie obowiązująca ustawa lustracyjna zobowiązuje wszystkich członków RDS do złożenia oświadczeń lustracyjnych. Dlatego dziś złożyli pisma w tej sprawie do prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącej Rady Doroty Gardias.

Chcą by na przyszłym posiedzeniu Rada uwzględniła w porządku obrad dyskusję i głosowanie nad projektem uchwały zobowiązującej członków Rady do złożenia oświadczeń lustracyjnych. Z mocy ustawy lustracyjnej urodzone przed 1 sierpnia 1972 r. osoby pełniące szeroko pojęte funkcje publiczne składają oświadczenia, czy od 1944 r. do 1990 r. byli funkcjonariuszami, pracownikami lub tajnymi współpracownikami SB. Ich prawdziwość bada IPN. Podejrzewając, że ktoś zataił związki ze służbami, kieruje sprawę do sądu. Osoba prawomocnie uznana przez sąd za „kłamcę lustracyjnego” nie może od 3 do 10 lat pełnić funkcji publicznych. 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl