Białystok: Cztery osoby oskarżone o wyłudzenia 100 mln zł podatku VAT

Cztery osoby należące do międzynarodowej grupy przestępczej zostały oskarżone o wyłudzenia VAT – poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

Sprawa dotyczy wyłudzenia podatku VAT przez międzynarodową grupę przestępczą na kwotę ponad 100 mln zł – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Cztery osoby, w tym trzech przedsiębiorców oraz księgową, zatrzymali w Warszawie i w powiecie nowodworskim policjanci CBŚP i funkcjonariusze CBA z Olsztyna. Po doprowadzeniu zatrzymanych do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej przedstawione zostały im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz pomocnictwa w popełnieniu oszustw podatkowych i narażenia na nienależny zwrot podatkowej należności publicznoprawnej.

Przestępczy proceder związany był między innymi z obrotem metalami szlachetnymi, w tym granulatem srebra i platyną. Fikcyjny obrót towarami odbywał się przy wykorzystaniu kontrolowanych przez grupę spółek kapitałowych, które wystawiały faktury poświadczające nieprawdę w obrocie tymi towarami. Tworzone były nierzetelne i podrobione faktury VAT dokumentujące fikcyjny zakres usług wykonywanych przez podstawione spółki. Członkowie grupy dopuszczali się ponadto tzw. prania brudnych pieniędzy – podała w komunikacie prokuratura.

Wobec czterech podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Zabezpieczono również majątek należący do podejrzanych o wartości ponad 5,5 mln zł. Przeprowadzone zostały również przeszukania w ich miejscach zamieszkania i w siedzibach firm w Warszawie i w województwie mazowieckim, powiązanych z działalnością grupy przestępczej. Zabezpieczono dokumentację i nośniki komputerowe jako dowody w sprawie.

Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku od 2015 roku. Wówczas to śledczy wpadli na trop grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT w związku z obrotem metalami szlachetnymi. Jej członkowie działali w latach 2015-2016 w Polsce, Niemczech i w Estonii. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że podejrzani mogli wyłudzić ponad 100 milionów złotych.

Łącznie w sprawie 17 osób jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna, której śledczy zarzucają kierowanie tą grupą. Jak podała Prokuratura Krajowa, sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl