Lasy będą przekazywać 2 proc. przychodu

Lasy Państwowe będą przekazywać 2 proc. przychodu do budżetu państwa – wynika z przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o lasach.

Część środków zostanie przeznaczona na budowę, przebudowę i modernizację dróg lokalnych, m.in. na schetynówek. W latach  2014 – 15 na ten cel ma trafić 1 mld 300 mln zł.

Premier Donald Tusk wyjaśnił, że środki, jakie posiadają Lasy Państwowe, nie były do tej pory – oprócz podatku leśnego – obłożone żadną daniną. Wg części ekspertów może to jednak doprowadzić do wyprzedaży polskich lasów.

Pierwsza wpłata, z uwzględnieniem tej zasady, ma być dokonana w 2016 r. Dodatkowo przyjęto, że w latach 2014 – 2015 lasy dokonają wpłaty do budżetu państwa w wysokości 1 mld 600 mln zł.

Zaproponowano też, aby w 2015 r. rząd, na wniosek ministra środowiska, mógł udzielić lasom zgody na niedokonanie wpłaty lub jej zmniejszenie. Byłoby to możliwe w uzasadnionym przypadku, czyli w sytuacji wystąpienia szkody lub klęski żywiołowej, zmiany ceny sprzedaży drewna i popytu na nie, które mogłyby zagrozić realizacji planu gospodarczo-finansowego Lasów Państwowych.

Poseł i prof. Jan Szyszko, były minister ochrony środowiska, podkreśla że misją Lasów Państwowych nie jest budowanie dróg powiatowych. Brak finansów na ten cel jest porażką obecnego rządu. Ekspert zwraca uwagę na fakt, że lasy mają płacić 2 proc. od przychodu, a nie dochodu.

– Obecnego rządu zupełnie nie interesuje to, czy lasy będą dochodowe czy niedochodowe, ale tylko żeby uzyskać 2% od przychodu. W obecnej sytuacji będzie się on kształtował mniej więcej na poziomie 120 – 150 mln zł. Może się jednak okazać, że Lasy Państwowe takiego zysku nie będą w stanie osiągnąć. Wtedy uzna się Lasy Państwowe za deficytowe i – aby spełnić zachcianki obecnego rządu – trzeba będzie się pozbywać majątku trwałego Polskich Lasów Państwowych. A więc rozpocznie się najprawdopodobniej wyprzedaż majątku narodowego – wyjaśnił prof. Jan Szyszko.

Posłowie na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu w bloku pytań bieżących będą chcieli uzyskać informacje od przedstawiciela resortu środowiska nt. planów rządu dot. przyszłości Lasów Państwowych. Nie wykluczają także podjęcia akcji społecznej, mającej na celu obronę Lasów Państwowych.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl