Kuźmiuk: Zaległości w płatnościach zagrażają płynności unijnego budżetu

Podczas dzisiejszej debaty w sprawie przyszłorocznego budżetu Zbigniew Kuźmiuk zauważył, że Parlament powinien twardo podtrzymać swoje stanowisko wobec Rady i Komisji o jednoczesnym uchwaleniu sześciu budżetów korygujących na 2014 rok i budżetu na rok 2015.

Zdaniem Zbigniewa Kuźmiuka, fiasko procedury pojednawczej w sprawie projektu budżetu na 2015 rok i jednoczesna prośba Rady do Parlamentu o tryb pilny ws. zwrotu środków do budżetów narodowych świadczą o tym, że priorytetem Rady wcale nie jest uregulowanie zaległych rachunków.

Zaległości w płatnościach w ostatnich latach gwałtownie narastają i wyniosą na koniec 2014 roku blisko 30 mld euro, co oznacza, że są już na poziomie zagrażającym płynności unijnego budżetu – zauważył europoseł PiS.

Według Zbigniewa Kuźmiuka PE powinien twardo podtrzymywać swoje stanowisko wobec Rady i Komisji o jednoczesnym uchwaleniu sześciu budżetów korygujących na 2014 rok i budżetu na rok 2015.

Szczególnie istotne jest, aby blisko 5 mld euro z kar i grzywien, które wpłynęły do budżetu UE w tym roku, nie zostało zwrócone do budżetów państw członkowskich, ale było przeznaczone na uregulowanie najpilniejszych płatności. Konieczne jest także podwyższenie poziomu płatności w nowo przygotowywanym przez Komisję projekcie budżetu na 2015 rok przynajmniej o kilka miliardów euro w stosunku do propozycji Rady – mówił Kuźmiuk.

Europoseł PiS wyraził nadzieję, że Komisja Europejska z powodu ciągłych niedoborów środków na regulowanie zaległych płatności, nie będzie prowadziła wobec krajów członkowskich (w tym przede wszystkim krajów z Europy Środkowo-Wschodniej) polityki odrzucania wniosków o płatności pod byle pretekstem. Szczególne znaczenie będzie to miało w 2015 roku, ostatnim roku rozliczania perspektywy finansowej na lata 2007-2013.

EKR/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl