fot. KUL

KUL podpisał porozumienie z Gemelli i Uniwersytetem „La Sapienza” ws. badań

Współpraca naukowo-badawcza z Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie jest gwarantem wysokiego poziomu studiów medycznych na KUL, które rozpoczną się w najbliższym czasie – powiedział rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski. W poniedziałek w Rzymie KUL podpisał porozumienie o współpracy z Uniwersytetem „La Sapienza” oraz Polikliniką Gemelli. W spotkaniu wzięli udział minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek oraz prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.

Minister Przemysław Czarnek zaznaczył podczas spotkania, że wszystko, co jest robione w dziedzinie medycznej, wykonywane jest z myślą o drugim człowieku, co głęboko wpisuje się w chrześcijańską postawę.

„Jestem przekonany, że spotkanie pozwoli nam już dziś rozpocząć współpracę w konkretnych projektach naukowych, w których centrum jest człowiek” – powiedział na spotkaniu minister edukacji i nauki.

https://twitter.com/PLinItalia/status/1533778435537088512

Ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił, że dzięki współpracy z najlepszymi uczelniami na świecie studenci medycyny na KUL będą mogli zdobywać wiedzę na podstawie najnowszych badań i od najwybitniejszych specjalistów.

„Rozwijanie wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych, klinicznych i społecznych, współpraca w zakresie badań naukowych i medycznych w szpitalach i na terenie uczelni medycznych oraz rozszerzenie i wzmocnienie zdolności i potencjału zarówno pracowników i studentów – to tylko niektóre z możliwości, jakie dają podpisane porozumienie” – podkreślił rektor KUL.

„Wierzę, że wraz z otwarciem nowego kierunku studiów rozpoczyna się nowy rozdział w historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Medycyna na KUL w naturalny sposób wpisuje się w głęboko chrześcijańskie spojrzenie na naturę człowieka jako na jedność duchowo-cielesną. Tego uczył nas nasz wieloletni profesor – św. Jan Paweł II. Tym dziś chcemy żyć” – wskazał ks. prof. Mirosław Kalinowski.

 

Ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił, nawiązując do słów Encykliki „Evangelium Vitae” Jana Pawła II, iż życie każdego człowieka jest wartością samą w sobie, a naszym zadaniem jest obrona jego nienaruszalności na każdym jego etapie.

„Jesteśmy wezwani do otoczenia życia opieką i szacunkiem, zwłaszcza życia naznaczonego przez chorobę i starość, dlatego chcemy dołożyć wszelkich starań, by kształcenie przyszłej kadry medycznej było na najwyższym możliwym poziomie” – zaakcentował rektor KUL.

KUL i Uniwersytet Rzymski „La Sapienza” zadeklarowały m.in. zaangażowanie w działania w zakresie projektów: INOFLAM – obejmującego badania laboratoryjne i kliniczne chorób zwyrodnieniowych, takich jak zwłóknienie, nowotwory i choroby serca, oraz ANDROMEDA – skupiający się na ekstrakcji i identyfikacji naturalnych antybiotyków i leków przeciwzapalnych wytwarzanych przez organizmy jednokomórkowe w warunkach nieważkości (mikrograwitacji).

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jesienią 2023 r. rozpocznie kształcenie przyszłych lekarzy. Początkowo medycynę na KUL będzie mogło studiować 60 osób. Wcześniej Instytut Nauk o Zdrowiu KUL nawiązał również ścisłą współpracę z Medical College of Wisconsin w USA w zakresie wymiany akademickiej i badań medycznych, głównie w zakresie onkologii. Ponadto KUL podejmuje współpracę z fakultetem medycyny Universidad de Pamplona, który jest jednym z najlepszych w Europie prywatnym ośrodkiem kształcenia lekarzy.

KUL

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl