By Krzysiek dbk - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11591838

Lublin: Na KUL odbędzie się międzynarodowe sympozjum ,,Ekologia – nauka czy ideologia?”

,,Ekologia – nauka czy ideologia?” – to tytuł dzisiejszego międzynarodowego sympozjum na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Będzie to już XIX naukowe spotkanie z cyklu ,,Przyszłość Cywilizacji Zachodu”.

Wydarzenie organizowane jest przez lubelską uczelnię wspólnie m.in. z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej oraz UKSW.

W tym roku sympozjum odbędzie się zdalnie. Prelegenci będą mówić o ekologii w perspektywie filozoficznej. Głos zabierze m.in. prof. Piotr Jaroszyński.

W rozmowie z Radiem Maryja wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i WSKSiM zauważył, że dziś często ekologia nie ma nic wspólnego ze znaczeniem przypisywanym jej pierwotnie.

– Ekologia w sensie źródłowym, zawsze była otwarta na to, co Boskie. To uskrzydlało człowieka, ponieważ otwierało przed nim perspektywę życia. Dzisiaj ekologia ma charakter immanentny. Jeszcze bardziej zamyka człowieka wewnątrz świata materialnego. Nie daje mu żadnych perspektyw, a nawet traktuje go jako wroga. Korzystając z ekologii w sensie źródłowym co do słów i do kultury chciałbym pokazać, że współczesna ekologia nie ma z tym nic wspólnego, a wręcz może być zaprzeczeniem prawdziwej i źródłowej ekologii  – poinformował prof. Piotr Jaroszyński.

W trakcie sympozjum poświęconego ekologii przemawiać będą m.in. ks. prof. Tadeusz Guz, o. dr Zdzisław Klafka CSsR, a także prof. Mieczysław Ryba.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj