fot. PKWP

Ks. prof. W. Cisło: Módlmy się o pokój

Niestety, relacje między chrześcijanami a muzułmanami czy chrześcijanami a Żydami eskalują (…). Jeden z ojców franciszkanów – który jest tutaj ponad 30 lat – mówił, że takiego poziomu braku zaufania, nienawiści nigdy nie obserwował. Były intifady, napięcia, ale takiej sytuacji on nie pamięta – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Dla wiernych w Ziemi Świętej zbliżające się Święta Wielkanocne będą trudne. Obserwujemy dramatyczny spadek liczby chrześcijan.

Jest to smutny czas. Zarówno w Betlejem, jak i Jerozolimie jest dużo mniej pielgrzymów i turystów. Głównym źródłem utrzymania dla tutejszych chrześcijan – których jest ok. 1 proc. – są pielgrzymi, posługa dla nich, hotelarstwo, usługi gastronomiczne, transport. To wszystko ze względów bezpieczeństwa zostało zawieszone. Wszystkie zasadnicze źródła utrzymania dla chrześcijan zostały w tej chwili wstrzymane – mówił ks. prof. Waldemar Cisło.

Na razie nie widać zakończeniu konfliktu między Izraelem i Hamasem.

Najrozsądniejszym wyjściem dla każdego ojca rodziny czy młodego człowieka, który szuka źródeł utrzymania dla siebie i dla swoich najbliższych, jest emigracja. Przed tym chcemy ich uchronić. Niestety, relacje między chrześcijanami a muzułmanami czy chrześcijanami a Żydami eskalują (…). Jeden z ojców franciszkanów – który jest tutaj ponad 30 lat – mówił, że takiego poziomu braku zaufania, nienawiści nigdy nie obserwował. Były intifady, napięcia, ale takiej sytuacji on nie pamięta – podkreślił dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Chrześcijanie, którzy zostali po stronie Strefy Gazy, boją się wyjść po wodę, po zakupy.

– Pamiętamy ten dramatyczny przypadek, kiedy snajper izraelski zastrzelił matkę i córkę. Wszystko to obrazuje, jaki stan napięcia i zagrożenia tam panuje (…). Dostarczamy tę pomoc różnymi kanałami. Podobnie było w Syrii, kiedy Aleppo było okrążone. Kościelnym kanałem przemycaliśmy pomoc, żeby ludzie z głodu nie poumierali – zaznaczył gość programu „Polski punkt widzenia”.

Kraje arabskie są po stronie Palestyńczyków.

Wiemy, że Stany Zjednoczone z całego serca wspierają Izrael, ale też wiemy, że sam prezydent Joe Biden powiedział, iż Izrael to jest taki sojusznik, który przysparza więcej problemów niż pożytku (…). Jak kruchy jest pokój, to widzimy na przykładzie Ukrainy. Do tej pory każdy z nas w Europie myślał, że nasz kontynent jest daleki od konfliktów (…). Nie tak dawno obchodziliśmy 13. rocznicę wybuchu wojny w Syrii. Dorasta powoli pokolenie dzieci, które nie zna innego świata niż świat wojny – zauważył kapłan.

Módlmy się o pokój, o przemianę umysłów i serc tych, którzy mogą sprawić, że ten pokój zapanuje szybciej – powiedział gość TV Trwam.

Ojciec Święty Benedykt XVI, ogłaszając „Ecclesia in Medio Oriente”, mówił, że Bliski Wschód bez chrześcijan lub z dużo mniejszą ich ilością nie będzie tym samym Bliskim Wschodem – dodał ks. prof. Waldemar Cisło.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl