Ks. kard. S. Dziwisz o ŚDM: Te spotkania przynoszą odnowę życia

W Panamie – w trakcie Światowych Dni Młodzieży – to Polacy będą najliczniejszą grupą pielgrzymów z Europy. Te spotkania przynoszą odnowę życia – mówi ks. kard. Stanisław Dziwisz i przypomina, że właśnie tak Światowe Dni Młodzieży postrzegał ich inicjator św. Jan Paweł II.

Z Krakowa młodzież z całego świata przenosi się do Panamy.

– Młodzież jest ciekawa świata, ciekawa tych spotkań i tego przeżycia – podkreśla ks. kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 22 stycznia. Z Polski poleci blisko 4 tys. osób. W Panamie to właśnie Polacy będą najliczniejszą grupą pielgrzymów z Europy. Na wielu z nich ogromne wrażenie zrobił Kraków. Kontynuacja tej przygody, dla młodych z Bieńkówki, była oczywista – mówi opiekun grupy o. Konrad Cholewa.

– Postanowili już wtedy, że gdziekolwiek będą następne ŚDM to pojadą. Okazało się, że w Panamie. To mówią: jedziemy do Panamy – wskazuje o. Konrad Cholewa OFM, kustosz Sanktuarium Kalwaryjskiego.

Młodzież z Bieńkówki to najliczniejsza grupa z archidiecezji krakowskiej.

– Jeśli chodzi o grupę z jednej parafii. Ponieważ wszystkich uczestników jest 27 osób – dodaje o. Konrad.

Młodzi lecą nie tylko dla rozrywki. Poszukują, sami od siebie próbują wymagać. W myśl tego, co mówił w Krakowie Ojciec św. Franciszek, by kanapę zamienić na buty, i to buty wyczynowe.

– Oni poszukują tej swojej właściwej drogi. Ciągle stawiane sobie pytania: jaki jest sens mojego życia? Jakie są moje pragnienia, moje marzenia? Jakie miejsce w tym wszystkim zajmuje Bóg? To dla ludzi młodych to nie są banalne pytania – akcentuje o. Alojzy Garbarz OFM, rzecznik prasowy Prowincji Bernardynów.

W Kalwarii Zebrzydowskiej – wyjazd do Panamy – poprzedziły przygotowania. I tutaj młodzież mogła pytań o sens Światowych Dni Młodzieży, ale też sens pracy nad sobą. Zresztą, właśnie taką pracą nad sobą jest spotkanie młodych z całego świata – mówi ks. kard. Stanisław Dziwisz.

– Te spotkania to nie tylko radość bycia razem, ale to jest wielkie pogłębienie osobistego życia, osobistego zaangażowania w sprawy Boże – wspomina ks. kardynał.

Ks. kardynał tłumaczy, że Światowe Dni Młodzieży to wielka odnowa, przemiana serca, by pójść razem i głosić Chrystusa. Właśnie takich spotkań dla młodych chciał ich inicjator św. Jan Paweł II.

– Był bardzo oddany młodzieży i młodzież czuła, że to jest szczere, szła za nim – wskazuje ks. kard. Stanisław Dziwisz.

On poprzez młodzież patrzył w przyszłość – tłumaczy ks. kard. Stanisław Dziwisz. Dlatego w trakcie najbliższych Światowych Dni Młodzieży w katedrze panamskiej odbędzie się uroczystość wmurowania relikwii św. Jana Pawła II w ołtarz, który poświęci Ojciec św. Franciszek.

TV Trwam News/RIRM

drukuj