PAP/EPA

Panama: wyznawcy innych religii gościli uczestników ŚDM

Dzisiaj wieczorem na Cinta Costera w Panamie zostanie odprawiona Msza św. inaugurująca Światowe Spotkanie Młodych. Pielgrzymów przyjęły nie tylko parafie i rodziny katolickie, ale również wyznawcy innych religii.

Autobusy z pielgrzymami przyjeżdżały do stolicy kraju stopniowo, tak aby nie zablokować ruchu. Dotarły także grupy, które dni w diecezjach spędziły w sąsiedniej Kostaryce. Międzynarodowe lotnisko Tocumen w Panamie otworzyło wczoraj nowy terminal, na którym wylądowały pierwsze samoloty z pielgrzymami. Wyjątkowym pielgrzymem była Matka Boża z Fatimy, której figura została specjalnie przywieziona z portugalskiego sanktuarium na spotkanie młodych.

Pielgrzymi zamieszkali nie tylko w parafiach i rodzinach katolickich. Synagoga Kol Shearith w Panamie przyjęła 50 pielgrzymów.

„Idea zrodziła się podczas nieformalnej rozmowy kilka miesięcy temu z naszymi przyjaciółmi z parafii św. Łukasza w Costa del Este. I kiedy mówili o odpowiedzialności, aby przyjąć młodych podczas tego spotkania, spontanicznie zrodziła się dyspozycyjność” – mówi rabin Gustavo Kraselnik.

Rabin Kraselnik jest przyjacielem papieża Franciszka i z dumą pokazuje wspólne zdjęcia. U katolików szczególnie podziwia zapał misyjny.

Z kolei w najstarszym meczecie Ameryki Środkowej Wspólnota Muzułmańska zaoferuje młodzieży wodę. Szacuje się, że obok niego przejdzie nawet 20 tys. osób.

„Pielgrzymka jest jednym z pięciu filarów islamu, >>hadżdż<< – jak mówimy po arabsku. Czym jest to wydarzenie w Panamie, jeśli nie pielgrzymką młodzieży, która przybywa w konkretnym celu? Jest to nasza mała cegiełka” – tłumaczy mówi Yanus Makda ze wspólnoty muzułmańskiej w Panamie.

Tutejsze media podkreślają, że Światowe Spotkanie Młodych jest wydarzeniem historycznym i poświęcają mu dużo miejsca.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj