fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

[RELACJA Z PANAMY] O. W. Hetnar CSsR: Kościół w Panamie jest kościołem bardzo żywiołowym i radosnym

Kościół w Panamie jest Kościołem bardzo młodym, bardzo żywiołowym, bardzo radosnym. To jest na pewno to, co uderza natychmiast. Liturgia jest liturgią rozśpiewaną, rozklaskaną, jest też bardzo dużo ruchu w takiej liturgii. (…) Młodzi są bardzo zaangażowani, chociaż też uczą się wielu rzeczy. (…) Doświadczenie wolontariatu np. to jest coś, czego się uczyli na bieżąco przez te dwa lata od organizacji – mówił we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o. Witold Hetnar CSsR, który przebywa w Panamie, skąd będzie relacjonował przebieg Światowych Dni Młodzieży.

Mieszkańcy Panamy często zwracają uwagę na fakt, że tak mały kraj gości tak duże wydarzenie – wskazał o. Witold Hetnar.

– Panama liczy sobie niecałe 4 mln mieszkańców (3,8 mln) i jest radość, że w takim małym kraju jest takie wielkie wydarzenie. Ludzie przeżywają, czekają. Spotykaliśmy też gdzieś na ulicy, w taksówce, w autobusach osoby, które najpierw patrzyły sceptycznie na to spotkanie, czy to ogarną, bo to taki mały kraj. Ale z czasem, kiedy to oczekiwanie narastało, kiedy potem przybywali pielgrzymi, wielu ludzi powiedziało sobie, że chce się w to włączyć. Mamy takie doświadczenia, że jedna pani sama zatrzymała się, widząc nas stojących na chodniku, czy gdzieś nie podwieźć. Odwiozła nas, obwiozła po starówce i jeszcze objaśniła ze szczegółami, jakie to są miejsca – akcentował redemptorysta.

Gość „Aktualności dnia” podkreślił zaangażowanie miejscowych mediów w przekazywaniu relacji z ŚDM w Panamie.

– Również media pokazują te przygotowania, odliczają wręcz na ekranie (…) Jest bardzo mocne zaangażowanie mediów, żeby maksymalnie nie tylko samym Panamczykom, ale też innym odbiorcom tych mediów ułatwić przeżywanie  zaznaczył.

Duchowny zachęcił do śledzenia wydarzeń z Panamy poprzez transmisje w TV Trwam i Radio Maryja.

– My będziemy oczywiście transmitować na żywo wszystkie wydarzenia stąd, z Panamy. Zapraszamy, żeby być z Radiem Maryja i tez uczestniczyć w radości, która tutaj się dzieje na ulicach. (…) Już jutro przylot Ojca Świętego będzie transmitowany. Będziemy też komentować. O 22:30 czasu polskiego jest ta pierwsza transmisja i potem każdego dnia będziemy podawać na bieżąco na antenie kolejne godziny. Będziemy mówić o wszystkim, co się dzieje, na bieżąco, na żywo – zapewnił o. Witold Hetnar CSsR.

Redemptorysta podzielił się również swoimi wrażeniami z dotychczasowego pobytu w Panamie. Jak wyjaśnił, cechą charakterystyczną Kościoła w tym kraju jest duża żywiołowość, co przejawia się m.in. w liturgii.

– Kościół w Panamie jest Kościołem bardzo młodym, bardzo żywiołowym, bardzo radosnym. To jest na pewno to, co uderza natychmiast. Liturgia jest liturgią rozśpiewaną, rozklaskaną, jest też bardzo dużo ruchu w takiej liturgii. (…) Młodzi są bardzo zaangażowani, chociaż też uczą się wielu rzeczy. To jest jedno z takich niewielu wydarzeń, takich wielkich, tutaj organizowanych i młodzi nie mają takich doświadczeń. Doświadczenie wolontariatu np. to jest coś, czego się uczyli na bieżąco przez te dwa lata od organizacji. (…) Wielu młodych nie mogło przybyć na spotkania w innych częściach świata z powodu braku pieniędzy. Tu jest ubogi kraj i młodzi ludzie też są w większości ubogimi, a więc jest radość z tego, że mogą być tutaj blisko, na miejscu, mieć Ojca Świętego, zobaczyć go i słuchać jego słów na żywo – mówił gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z o. Witoldem Hetnarem CSsR w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj