fot. PAP/EPA

Panama: Dobiegają końca dni diecezjalne

W panamskim Anton właśnie dobiegają końca dni diecezjalne. Na Mszy św. z udziałem biskupa tutejszej prowincji zgromadziła się młodzież z Polski, Gwatemali, Brazylii, USA czy Szwajcarii. Trudno wymienić wszystkie kraje, bo na Światowe Dni Młodzieży przybyli młodzi z całego świata.

– Jesteśmy szczęśliwi z waszej obecności. To dla nas piękny gest i doświadczenie jednego Kościoła, posłanego do tego, aby być razem w łączności z papieżem Franciszkiem – powiedział ks. bp Jose Domingo Ulloa Mendieta, biskup diecezjalny w Panamie.

W trakcie dni diecezjalnych uczestnicy ŚDM pogłębiali swoją wiarę oraz zapoznawali się z kulturą i obyczajami innych państw. Nie zabrakło czasu także na odpoczynek i atrakcje.

– Dużo czasu spędzaliśmy z naszą rodziną panamską, ale też zwiedzaliśmy, byliśmy na plaży, dziś jedziemy nad wodospady – powiedziała Agnieszka, uczestniczka ŚDM w Panamie.

Dla wielu obecność na Światowych Dniach Młodzieży jest życiowym marzeniem.

– To było już takie pragnienie, jak żył Jan Paweł II, gdy przyjeżdżał do Polski i te wszystkie jego pielgrzymki, które wtedy jeszcze z perspektywy telewizora, już wtedy jakieś takie pragnienie się zasiało, żeby być na ŚDM. Ale było to takie odległe, że bałam się nawet o tym marzyć. Ale na ŚDM w Krakowie papież Franciszek powiedział takie słowa: „Nie bójcie się swoich marzeń, błogosławię waszym marzeniom, że Pan Bóg błogosławi tym marzeniom” – podkreśliła Kinga.

O strachu i obecności Chrystusa mówił także tutejszy biskup podczas Mszy św.

Żaden strach nie może zamienić naszego serca, które jest otwarte, na działanie Boże. Bo wiemy, że Chrystus nam towarzyszy – wskazał ks. bp Jose Domingo Ulloa Mendieta.

W niedzielę młodzież z Polski uda się do Panama City, gdzie odbędą się główne obchody Światowych Dni Młodzieży z udziałem Ojca Świętego Franciszka. Rozpoczną się już w najbliższy wtorek.

TV Trwam News/RIRM

drukuj