fot. youtube.com

Ks. E. Parafiniuk: Ok. 3,5 tys. pielgrzymów z Polski uda się na ŚDM w Panamie

Około 3,5 tys. pielgrzymów z Polski, w tym ok. 100 wolontariuszy, uda się na Światowe Dni Młodzieży w Panamie, które odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. Prawdopodobnie to polscy pielgrzymi będą najliczniej reprezentowanym narodem Europy – poinformował w rozmowie z PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk.

Dodał jednocześnie, że dla chętnych z Polski do wzięcia udziału w grupowym wyjeździe na Światowe Dni Młodzieży zostało około pięćdziesiąt wolnych miejsc.

„Odradzamy wyjazd bez grupy, dlatego że ŚDM to wydarzenie wspólnotowe, a nie indywidualna turystyka” – zaznaczył ks. Emil Parafiniuk.

Jak poinformował dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM – najliczniej reprezentowana diecezja to Archidiecezja Krakowska (ok. 700 osób), duże grupy lecą m.in. z Archidiecezji Katowickiej, Poznańskiej, Opolskiej, Warszawskiej, Warszawsko-Praskiej (ponad 100 osób każda). Udział w ŚDM weźmie również 14 polskich księży biskupów.

Tematem przewodnim ŚDM w Panamie, wyznaczonym przez papieża Franciszka, są słowa Matki Bożej zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”. Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 r. w Panamie, Kostaryce i Nikaragui.

„Jako Krajowe Biuro Światowych Dni Młodzieży staramy się zapewnić bezpieczny pobyt Polaków w Panamie, dlatego bardzo ściśle współpracujemy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ambasadą RP w Panamie, gdzie szczególnie poruszane są tematy kulturalne i promocyjne Polski w trwającym jubileuszu 100 rocznicy odzyskania niepodległości” – podkreślił w rozmowie z PAP ks. Emil Parafiniuk.

Przyznał jednocześnie, że MSZ zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Organizatorzy ŚDM w Panamie spodziewają się, że młodzieży będzie towarzyszyć ok. 900 biskupów i 200 kardynałów z całego świata, a spotkanie będzie relacjonowane przez ok. 4 tys. dziennikarzy.

PAP/RIRM

drukuj