fot. PAP/Waldemar Deska

Ks. bp T. Bronakowski: Człowiek, który prawdziwie kocha siebie, wie, że wszystko zawdzięcza Bogu

Największe przykazanie, które dał nam Chrystus, wymaga od nas miłowania bliźnich tak jak siebie samych. Naszym podstawowym obowiązkiem jest więc pomagać bliźnim na drodze do świętości, bo takie jest powołanie nas wszystkich. Pomyślmy, jak ważnym motywem zaangażowania się w dzieło troski o trzeźwość jest miłość bliźnich, którzy są zniewoleni nałogami – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski zaznaczył, że w swoim życiu należy miłować nade wszystko Boga, miłować siebie samego, a także bliźnich, których On stawia na naszej drodze życia. Dodał, że pomóc w tym może częsta, pogłębiona refleksja nad tym, co stanowi istotę największego przykazania, także w aspekcie obowiązku troski o trzeźwość osobistą i społeczną.

– Miłowanie Boga nade wszystko, stawianie Go zawsze na pierwszym miejscu, to sprawa najważniejsza w naszym życiu. Wiąże się ona z gotowością do ofiary, z podporządkowaniem się Bożej woli i z zaufaniem, bo On pierwszy nas ukochał i pragnie naszego szczęścia. To więzy Bożej miłości pomagają nam podejmować nieraz trudne decyzje, składać duchowe ofiary i kroczyć wytrwale drogą chrześcijańskiej doskonałości – podkreślił autor felietonu.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski wskazał, że dobrowolna abstynencja to naprawdę piękny dar, który możemy złożyć Bogu powodowani nadprzyrodzoną miłością.

– Chrystusowy nakaz miłowania samego siebie nakłada na nas obowiązek troski o swoje zdrowie, o właściwy rozwój we wszystkich wymiarach, także w wymiarze duchowym. Źródłem tej chrześcijańskiej miłości jest zawsze miłość Tego, który nas stworzył, Boga. Zrozumienie prawdy, że nasze istnienie jest owocem Jego odwiecznej miłości, jest kluczowe dla właściwego stosunku do siebie, do swojego ciała i nieśmiertelnej duszy. Człowiek, który prawdziwie kocha siebie, wie, że wszystko zawdzięcza Bogu – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Zaznaczył również, że pijaństwo i inne formy nietrzeźwości to niszczenie samego siebie. Stąd – jak podkreślił przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski – tak ważne jest praktykowanie cnoty trzeźwości, która niejako stawia do pionu, pomaga patrzeć w górę, w niebo i po prostu pomaga pięknie żyć.

– Największe przykazanie, które dał nam Chrystus, wymaga od nas miłowania bliźnich tak, jak siebie samych. Naszym podstawowym obowiązkiem jest więc pomagać bliźnim na drodze do świętości, bo takie jest powołanie nas wszystkich. Pomyślmy, jak ważnym motywem zaangażowania się w dzieło troski o trzeźwość jest miłość bliźnich, którzy są zniewoleni nałogami – mówił felietonista.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski podkreślił, że „pięknie wyraził to bł. kard. Stefan Wyszyński, pisząc, że >>to są też ludzie, dla których Bóg jest Miłością. Jeśli nie chcemy, by Bóg stał się samą sprawiedliwością, musimy z sercem zbliżyć się do ludzi nieszczęśliwych, udręczonych (…) własnymi nałogami i złymi upodobaniami<<”.

– Bądźmy „życzliwymi przewodnikami” dla osób zniewolonych, dając przykład trzeźwego życia, zaangażowania się w apostolstwo trzeźwości i konkretnych czynów miłosierdzia dla wszystkich potrzebujących wsparcia na drodze powrotu do prawdziwej, Chrystusowej wolności – podsumował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl