Ks. bp T. Bronakowski: Ochrona trzeźwości jest zadaniem dla współczesnych Polaków

Alkoholizm osłabia państwo w wymiarze duchowym, politycznym, społecznym i gospodarczym. Ochrona trzeźwości jest zadaniem dla współczesnych Polaków – napisał w komunikacie zapowiadającym Narodowy Kongres Trzeźwości ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Ksiądz biskup zaznaczył, że Narodowy Kongres Trzeźwości jest „wyrazem troski Kościoła o wyzwolenie Polaków z nałogów”.

„Badania jasno pokazują, że pijaństwo i alkoholizm są bardzo poważnym problemem, który osłabia państwo w wymiarze duchowym, politycznym, społecznym, ale także gospodarczym i finansowym” – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Duchowny przypomniał, że jednym z dwóch głównych wydarzeń kongresowych była pielgrzymka na Jasną Górę, która odbyła się 17 i 18 czerwca. Drugim będzie trzydniowa sesja na UKSW w Warszawie pod hasłem „Rola państwa i samorządów w służbie trzeźwości narodu”, która rozpocznie się w czwartek i zakończy w sobotę.

Sesję rozpocznie Msza św. pod przewodnictwem przewodniczącego KEP ks. abp. Stanisława Gądeckiego, a następnie zostanie zaprezentowany hymn Narodowego Kongresu Trzeźwości skomponowany przez Piotra Pałkę w wykonaniu Chóru Królowej Polski. Wśród prelegentów będą m.in. ks. bp Adam Lepa, o. prof. Jacek Salij OP, ks. Marek Dziewiecki, prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek, a także Emanuele Scafato z Włoskiego Instytutu Sanitarnego.

Na zakończenie kongresu w niedzielę w kościołach w całej Polsce odprawione zostaną Msze św. w intencji trzeźwości, a w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie przy grobie ks. kard. Stefana Wyszyńskiego zostaną złożone postanowienia kongresowe.

Dodatkowo, w sobotę na Placu Piłsudskiego odbędzie się spotkanie rodzinne „Świadek wolności”.

„W tym dniu Plac Piłsudskiego zamieni się w arenę spotkań, rozmów, debat, pokazów edukacyjnych, konkursów i zabaw. Wieczorem planowany jest radosny koncert ludzi wolnych” zaznaczył ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Dodał, że Kongres i inne działania trzeźwościowe „nie są utopią”, lecz „odpowiedzią na dramatyczną sytuację naszego narodu”.

„Musimy obronić Polskę, by w 2018 roku, w 100-lecie odzyskania niepodległości cieszyć się nie tylko zewnętrzną, ale także a może przede wszystkim duchową wolnością Polaków”– wyjaśnił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Narodowy Kongres Trzeźwości, który rozpoczął się w lutym, to inicjatywa Episkopatu Polski we współpracy z Fundacją „Signum Magnum”, Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Mazowieckim Centrum Pomocy Społecznej. Część modlitewna kongresu – Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę – odbyła się w czerwcu. W ramach kongresu w maju w Sejmie odbyła się także konferencja „Odpowiedzialność posłów i senatorów, rządu i samorządów za trzeźwość Narodu” z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli rządu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl