fot. Wiesław Kajdasz/Diecezja Bydgoska

Ks. bp K. Włodarczyk: Dziękuję za budowanie wspólnoty, jaką jest Rodzina Radia Maryja

Dziękuję za otwarcie serca na miłość do Matki Bożej, dzięki której w tysiącach polskich dłoni codziennie z wielką czcią przesuwane są paciorki różańca. Dziękuję za miłość do Kościoła, która sprawia, że w tysiącach polskich domach rozbrzmiewa katolicki głos; za miłość do Ojczyzny, która uczy nas żarliwego patriotyzmu. Dziękuję za budowanie wspólnoty, jaką jest Rodzina Radia Maryja – mówił w Bydgoszczy ks. bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji bydgoskiej, podczas Mszy św. z okazji 32. rocznicy powstania Radia Maryja. 

W czwartek w bydgoskiej katedrze odbyła się uroczystość z okazji 32. rocznicy powstania Radia Maryja. Ks. bp Krzysztof Włodarczyk zaznaczył, że toruńska rozgłośnia tworzy wspólnotę miłości do Kościoła i Ojczyzny.

Dzięki fenomenalnemu dziełu, jakim jest Radio Maryja, o którym św. Jan Paweł II powiedział: „Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa Radio Maryja”, rodzi się poczucie uczestnictwa w wielkiej Rodzinie, której jesteśmy częścią. Dziękuję za otwarcie serca na miłość do Matki Bożej, dzięki której w tysiącach polskich dłoni codziennie z wielką czcią przesuwane są paciorki różańca. Dziękuję za miłość do Kościoła, która sprawia, że w tysiącach polskich domach rozbrzmiewa katolicki głos; za miłość do Ojczyzny, która uczy nas żarliwego patriotyzmu. Dziękuję za budowanie wspólnoty, jaką jest Rodzina Radia Maryja – podkreślił ks. bp Krzysztof Włodarczyk.

Dodał, że słuchacze Radia Maryja nie stanowią typowej publiczności mediów masowych.

– Rodzinie Radia Maryja możemy przypisać liczne cechy wspólnoty. Więź łącząca członków tej społeczności nie ogranicza się do samego słuchania radia – słuchacze się z nim identyfikują i utożsamiają (…). Szczególnym wyrazem istnienia tej zbiorowości są systematycznie organizowane spotkania Rodziny Radia Maryja. Mają one charakter religijny, któremu   towarzyszy silne przeżycie wspólnoty społecznej – zaznaczył duchowny.

Ks. bp Krzysztof Włodarczyk wskazał również, że dzięki Rodzinie Radia Maryja jej społeczność ma poczucie bezpieczeństwa w przestrzeganiu swoich wartości.

– Udział w Rodzinie Radia Maryja dostarcza uczestnikom silnego przeżycia przynależności. Społeczność ta – jak odkrywamy – jest obiektem ich identyfikacji. Jedność Rodziny Radia Maryja wynika z tego, że jej członkowie podzielają te same wartości (…). Przestrzeganie tych samych norm i wartości daje uczestnikom poczucie bezpieczeństwa – mówił ordynariusz bydgoski.

Jak wskazał duchowny, „jesteśmy pielgrzymującą wspólnotą wiary powołaną do służenia rodzinie ludzkiej w duchu ewangelicznej otwartości i prawdziwej miłości”.

– Św. Jan Paweł II przypomina za Soborem Watykańskim II, że Bóg powołał zgromadzenie wiernych i ustanowił je Kościołem, aby był dla wszystkich i dla każdego z osobna widzialnym sakramentem owej zbawczej jedności. Na tej drodze Kościół jako wspólnota potrzebuje wzorów, a nie znajdziemy piękniejszego wzoru niż Maryja, będąca pierwowzorem wiary, miłości i doskonałego zjednoczenia z Chrystusem – powiedział ks. bp Krzysztof Włodarczyk.

radiomaryja.pl

drukuj