Ks. abp S. Gądecki o synodzie: Przypomnieliśmy nauczanie Jana Pawła II do młodych

Wkładem polskiej delegacji w obrady synodu było przypomnienie nauczania papieża Jana Pawła II o młodzieży i wartości cnoty czystości w przygotowaniu do małżeństwa – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki podczas konferencji podsumowującej obrady Synodu Biskupów.

W niedzielę zakończyło się w Rzymie XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Konferencja prasowa podsumowująca obrady synodu odbyła się dzisiaj w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Jak zaznaczył ks. abp Stanisław Gądecki, wkładem polskiej delegacji w prace synodu było zwrócenie uwagi na nieobecność nauczania Jana Pawła II o młodzieży w obradach synodu. Wyjaśnił, że w całym dokumencie przygotowawczym, na którym pracowali ojcowie synodalni, nie było wzmianki o papieżu Polaku.

„Wydawało nam się słuszne zwrócić uwagę na ten brak, skoro Ojciec Święty tyle o młodzieży mówił i tyle dla młodzieży zrobił – to on wprowadził Światowe Dni Młodzieży, to on wprowadził Niedzielę Palmową z młodzieżą” – podkreślił.

Ks. abp Stanisław Gądecki poinformował, że ostatecznie postać papieża Jana Pawła II została uwzględniona w dokumencie wieńczącym obrady.

„W dokumencie końcowym kilka razy pojawiło się odniesienie do św. Jana Pawła II – mowa o ŚDM, o jego duszpasterstwie młodzieżowym i (encyklice) <<Laborem exercens>>” – stwierdził.

Przyznał, że do dokumentu końcowego nie zostały wprowadzone poprawki zaproponowane przez polską delegację w punkcie mówiącym o przygotowaniu do małżeństwa.

„W wyjściowym dokumencie znalazło się sformułowanie, że przygotowanie od małżeństwa należy prowadzić według (encykliki papieża Franciszka) <<Amoris laetitia>>. Myśmy w tekście dodali: według <<Humanae vitae>>, <<Familiaris consortio>> i <<Amoris laetitia>>. To nie weszło do tego dokumentu końcowego. Okrążono to takim zwrotem: <<według ostatnich papieży>>, ale nie było przypomniane wyraźnie jedno i drugie pismo, co by potwierdzało siłę tamtych dokumentów” – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Zdaniem ks. abp. Stanisława Gądeckiego, wkładem polskiej delegacji było także zwrócenie uwagi na brak w dokumencie przygotowawczym wzmianki o formowaniu młodych do czystości.

„Przygotowaliśmy dokument i tekst mówiący o tym, że bez człowieka uformowanego do czystości nie można potem oczekiwać wierności w małżeństwie. To też znalazło się – nie w tak silnym sformułowaniu, jakie podaliśmy – ale weszło (do dokumentu końcowego)” – podkreślił hierarcha.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl