fot. pl.wikipedia.org

Zatoka Gwinejska jest jednym z najbardziej niebezpiecznych obszarów, na których dochodzi do ataków piratów

Eksperci ds. bezpieczeństwa podkreślają, że Zatoka Gwinejska jest jednym z najbardziej niebezpiecznych obszarów, na których dochodzi do ataków piratów. Właśnie na wodach u wybrzeży Nigerii piraci uprowadzili 11 członków załogi kontenerowca Pomerenia Sky. Wśród nich znajduje się 8 Polaków.

Przez wody Zatoki Gwinejskiej przechodzi jeden z ważniejszych szlaków transportu morskiego wzdłuż wybrzeży Afryki.

Dr Wojciech Wosek, ekspert ds. bezpieczeństwa i zagrożeń terrorystycznych, zwraca uwagę, że najczęściej na tym obszarze dochodzi do kradzieży mienia.

– Z piractwem w tym obszarze mieliśmy i mamy do czynienia od wielu lat. Rzeczywiście może o nim mniej słyszymy z prostej przyczyny, jednak tam przede wszystkim dochodzi do kradzieży mienia ze statków czy do kradzieży towarów. Na wodach Zatoki Gwinejskiej te uprowadzenia członków załogi zdarzają się jednak sporadycznie, stąd może takie przeświadczenie opinii międzynarodowej, że piraci to tylko obszar wód somalijskich. Jeszcze raz wspomnę, że Zatoka Gwinejska to jeden z bardziej zagrożonych akwenów morskich – mówi dr Wojciech Wosek.

Ekspert dodaje, że w przypadku porwania negocjacje prowadzone są przez armatora. Kończą się one zazwyczaj zapłatą okupu i uwolnieniem załogi.

Łącznie przez pierwsze dziewięć miesięcy br. zarejestrowano w skali globalnej 107 przypadków wtargnięcia piratów na statki, 4 porwania statków, 32 próby ataków pirackich i 13 przypadków ostrzelania jednostek.

RIRM

drukuj