PKO BP i PFR powołają spółkę technologiczną – operatora krajowej chmury obliczeniowej

Powstanie spółka technologiczna, która będzie operatorem krajowej chmury obliczeniowej. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś prezesi PKO BP i Polskiego Funduszu Rozwoju.

Instytucje te obejmą po 50 proc. udziałów, ale w przyszłości może ona trafić na giełdę. Początkowo partnerzy zainwestują po 50 mln zł.

PKO BP i PFR chcą powołać spółkę jeszcze w tym roku. Chmura Krajowa będzie dostarczała cyfrowe usługi przechowywania i przetwarzania danych dedykowane polskim przedsiębiorcom oraz administracji publicznej.

Oparcie usług cyfrowych o nowoczesną i lokalną infrastrukturę ma przynieść większe bezpieczeństwo oraz niższe koszty dla biznesu i administracji.

Nowe przedsięwzięcie ma także wspierać rozwój polskiej gospodarki –powiedział podczas konferencji prezes PFR Paweł Borys.

– Ta inicjatywa, którą w tej chwili wdrażamy i usługi planujemy uruchomić już w 2019 r., może być takim krokiem milowym w kierunku cyfryzacji polskiej gospodarki i administracji. W tej chwili usługi chmurowe zarówno związane z udostępnianiem infrastruktury i usług są dostępne ze strony dużych globalnych graczy. Natomiast musimy mieć świadomość, że zwykle te dane czy prawie zawsze te dane są gdzieś za granicą. Trzeba też pamiętać, że powoduje to też trochę wyższy koszt niż ten, który możemy osiągnąć w Polsce. Dlatego jesteśmy przekonani, że stworzenie polskiej chmury obliczeniowej jest bardzo ważną inicjatywą – podkreślił Paweł Borys.

Ze statystyk wynika, że polski rynek usług chmurowych na koniec 2017 r. był warty 1 mld 600 mln zł i rośnie w tempie około 30 proc. rocznie. Tymczasem na świecie w 2020 r. może sięgnąć 411 mld USD.

W Polsce obecnie tylko 10 proc. firm korzysta z usług chmurowych. Na świecie ten odsetek wynosi około 50 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl