PZU i Polski Fundusz Rozwoju nabyły pakiet 32,8 proc. akcji Banku Pekao SA

PZU i Polski Fundusz Rozwoju sfinalizowały w środę zapowiadany od dawna zakup 32,8 proc. akcji Banku Pekao SA za łączną kwotę 10,6 mld zł – poinformowało w komunikacie PZU. Cena nabycia jednej akcji wynosi 123 zł.

Jak zaznaczyło PZU w komunikacie, „to jedna z największych transakcji w sektorze bankowym w Europie w ostatnich latach”.

„Dzięki tej strategicznej inwestycji, PZU staje się największą grupą finansową w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej” – czytamy.

W komunikacie zaznaczono, że transakcja wpisuje się ponadto w program Polskiego Funduszu Rozwoju realizacji inwestycji ważnych z perspektywy polskiej gospodarki, zapewniając atrakcyjną stopę zwrotu w długim horyzoncie czasowym.

Nabycie akcji Pekao jest także zgodne ze strategią PZU do 2020 roku, która „zakłada stworzenie grupy bankowej posiadającej aktywa w wysokości co najmniej 140 mld złotych oraz osiągnięcie 50 mld zł aktywów w zarządzaniu na rzecz osób trzecich”.

Przejęcie przez PZU pakietu akcji Pekao SA od włoskiego Unicredit to jeden z elementów zapowiadanej przez rząd „repolonizacji” sektora bankowego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl