Dziś obchodzimy XIV Dzień Papieski

Dziś po raz XIV obchodzimy Dzień Papieski. W tym roku ma on szczególny wymiar. Obchodzony jest pierwszy raz po kanonizacji Jana Pawła II. Przyświeca mu hasło „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie!”.

Księża biskupi w liście pasterskim zapowiadającym ten dzień napisali, że świętość „to droga pokory, prostoty i ubóstwa, która sprawia, że jesteśmy wolni i szczęśliwi”. Podejmują refleksję nad tym, jak świętość rozumiał Papież – Polak oraz wspominają niedawne uroczystości kanonizacyjne Jana XXIII i Jana Pawła II.

Ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP mówił, że wezwanie do świętości i realizowanie życia w oparciu o świętość to nic innego w wymiarze doczesnym jak budowanie świata miłości, porządku, pokoju.

– Budowanie świata w oparciu o system trwałych wartości, który sprawia, że relacje międzyludzkie są ludzkie, a więc najbardziej odpowiadające zapotrzebowaniu człowieka. Mieliśmy w XX w., mamy i dzisiaj miejsca, gdzie ginie człowiek, gdzie prawa ludzkie nie są traktowane w sposób odpowiedni i odpowiedzialny, gdzie przemoc zajmuje miejsce miłości – to skutki odrzucenia tego systemu wartości, który w centrum swoim ma właśnie świętość – powiedział ks. bp Artur Miziński.

Dzień Papieski obchodzony jest także w we wszystkich polskich parafiach we Francji, w Niemczech, Szwajcarii i USA.

W Dniu Papieskim, jak co roku można wesprzeć „żywy pomnik”  Jana Pawła II – Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która pomaga młodym, uzdolnionym ludziom z małych miejscowości w całej Polsce.

– Zbiórka pozwala nam fundować stypendia dla młodzieży pochodzenia wiejskiego, bądź małomiasteczkowego, chociaż coraz bardziej przechodzimy również do miast. Dlaczego? Dlatego że w miastach np. na Śląsku były kopalnie, obok nich osiedla. Teraz kopalni nie ma, a osiedle pozostało. To jest wielka tragedia, stąd z tych miejsc mamy również wielu stypendystów. Aktualnie mamy ich ponad 2.5 tys. 500. ukończyło studia. Pragnę nadmienić, że stypendium z młodym człowiekiem idzie od gimnazjum do ukończenia studiów i to jest piękny i najpiękniejszy pomnik, jaki budują Polacy – powiedział ks. prał Jan Drob z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl