Prezydent: wybór Karola Wojtyły na papieża wywołał erupcję nadziei i energii

Wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową wywołał w Polsce erupcję nadziei i energii – przypomniał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji „Papież zza żelaznej kurtyny”. Spotkanie historyków odbywa się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W przyszłym tygodniu minie 40 lat od wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji IPN wspólnie ze swoim węgierskim odpowiednikiem – NEB zorganizowały międzynarodową konferencję naukową, podczas której badacze omawiają wpływ pontyfikatu Jana Pawła II na państwa i Kościoły bloku komunistycznego.

Prezydent, którego list odczytał jego minister Andrzej Dera, podkreślił, że Jan Paweł II był jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku, zaś sama konferencja jest wymownym znakiem wielowiekowej i wypróbowanej przyjaźni Polski i Węgier.

„Przyjaźni, która również dzisiaj dobrze służy obu naszym narodom oraz rozwojowi Europy jako wspólnoty wolnych państw i wolnych narodów” – ocenił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił również znaczenie tegorocznych rocznic – 16 października, kiedy przypadnie 40-lecie wyboru kardynała Karola Wojtyły na zwierzchnika Kościoła katolickiego oraz 11 listopada – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Dla milionów Polaków bliskość tych rocznic urasta do rangi symbolu” – podkreślił.

„Wydarzenia z 1918 roku, kiedy to zrzucaliśmy jarzmo 123-letniej niewoli trwają w pamięci historycznej naszego narodu jako czas wielkiej radości, dumy i nadziei związanej z odzyskaniem niepodległego państwa” – napisał Andrzej Duda, przypominając jednocześnie o bolesnych dla Polaków doświadczeniach lat wojny – od reżimów totalitarnych III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego.

Przypomniał też o represjach władz komunistycznych w latach powojennych i w PRL-u.

„Wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża oraz jego podróż apostolska do ojczyzny w czerwcu 1979 roku wywołały w Polsce olbrzymią erupcję nowej nadziei oraz energii społecznej, która wkrótce znalazła ujście w wielomilionowym niezależnym ruchu społecznym Solidarność” – przypomniał Andrzej Duda.

Słowa do organizatorów i uczestników konferencji napisał również metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Podkreślił również znaczenie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. To w jej trakcie, 2 czerwca tego roku, w Warszawie na placu Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) padły słynne słowa: „Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II, papież (…): Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

W konferencji „Papież zza żelaznej kurtyny” biorą udział historycy z kilku krajów dawnego bloku sowieckiego: Rumunii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Niemiec, Polski, ale są również badacze ze Stanów Zjednoczonych. Głównym tematem obrad jest sytuacja kościołów chrześcijańskich w dyktaturach komunistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Jana Pawła II. Konferencja, która w najbliższych dwóch dniach będzie się odbywać w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w czwartek przeniesie się do stolicy Węgier – Budapesztu, a zakończy w siedzibie węgierskiego parlamentu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl