fot. youtube.com

Ks. abp Gądecki: Św. John Henry Newman –  wzór odwagi i wytrwałości

Dziękujmy Bogu za dar tej kanonizacji. Dziękujmy też papieżowi Franciszkowi za to, że postawił Kościołowi – a w szczególności wszystkim, którzy poszukują Prawdy – wspaniały wzór odwagi i wytrwałości. Prośmy św. Johna Henry’ego o światło dla wszystkich, którzy znajdują się w ciemnościach i poszukują Światła – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w czasie dziękczynienia za kanonizację świętego Johna Henry’ego Newmana. Uroczystość miała miejsce 18 października w kaplicy księży filipinów w Poznaniu.

Przewodniczący Episkopatu stwierdził: „Newman uczy nas, iż jeśli przyjęliśmy prawdę Chrystusa i dla Niego poświęciliśmy swoje życie, to nie może być rozdźwięku między tym, w co wierzymy, a sposobem, w jaki żyjemy. Każda nasza myśl, słowa i czyny muszą być ukierunkowane na chwałę Boga i szerzenie Jego królestwa”.

Ks. abp Gądecki zaznaczył też, że św. John Henry Newman dogłębnie, systematycznie i mozolnie poszukiwał prawdy.

Uważał, że chrześcijanin nie powinien ulegać nurtowi racjonalizmu, dominującemu wówczas w nauce i kulturze, którego przedstawiciele spychali doświadczenie wiary w obszary fideizmu, czyli w przestrzeń ślepej i nieposiadającej intelektualnego uzasadnienia wiary” – powiedział przewodniczący Episkopatu.

Ks. abp Gądecki zwrócił uwagę, że Newman wielokrotnie podkreślał, że nie ma konfliktu między wiarą a rozumem. Zaznaczył: „Według niego człowiek może odkryć sens egzystencji dopiero wtedy, gdy w pełni otworzy się na tajemnicę Boga objawioną mu w słowach i czynach Jezusa Chrystusa”.

Przewodniczący Episkopatu, opisując drogę wiary św. Johna Henry‚ego Newmana, mówił o jego poszukiwaniu prawdy, „o jedynym Kościele, założonym i chcianym przez Chrystusa”. W tym celu studiował on nie tylko Pismo Święte, ale też pisma św. Ignacego Anticheńskiego i św. Ireneusza, a później św. Ambrożego i św. Augustyna.

Następnie uważnie analizował proces formowania się dogmatów chrześcijańskiej wiary na kolejnych soborach powszechnych” – mówił ks. abp Gądecki.

Podkreślił jednocześnie, że dla poszukującego prawdy Newmana: „Obroną przed racjonalizmem i liberalizmem była dla niego zasada dogmatu. Polegała na bezwarunkowym przyjęciu objawienia”.

Przewodniczący Episkopatu zauważył też, że choć Newman dostrzegał słabości katolików, to poprzez swoje badania przekonał się i nie miał wątpliwości, że „Boże Objawienie zostało zachowane w ciągu wieków i wiernie przekazane ludziom dzięki Tradycji Kościoła katolickiego”.

Ks. abp Stanisław Gądecki w swojej homilii mówił o tym, jak fascynującą postacią był św. John Henry Newman. Cierpliwie i wytrwale dążył do prawdy i pełni wiary.

Jego dogłębne, systematyczne i mozolne poszukiwanie prawdy stanowiło bezkompromisowe wyzwanie dla czasów jemu współczesnych i będzie dalej takim wyzwaniem dla przyszłych pokoleń” – podkreślił.

John Henry Newman urodził się 21 lutego 1801 r. w Londynie. Studiował w Oksfordzie teologię anglikańską, a 13 czerwca 1824 r. został ordynowany na pastora w Kościele anglikańskim. Po latach badań Pisma Świętego i pism Ojców Kościoła i własnych przemyśleń, Newman podjął decyzję o przejściu na katolicyzm. Uznał bowiem, że to katolicy kontynuują dzieło apostołów. Proces beatyfikacyjny kard. Newmana rozpoczęto w archidiecezji Birmingham w 1986 r. 19 września 2010 r. beatyfikował go w Birmingham Benedykt XVI. John Henry Newman został kanonizowany przez papieża Franciszka 13 października br.

KEP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl