fot. twitter.com

Budowa tunelu w ciągu Zakopianki; w przyszłym tygodniu przebicie na wylot

Wykonawca najdłuższego drogowego tunelu, który powstaje w ciągu Zakopianki pod górą Mały Luboń przewiduje, że w przyszłym tygodniu zostanie wydrążony na wylot prawa nitka tunelu. Dotychczas wydrążono 1889 m prawej strony i 1164 m lewej – powiedziała rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut.

Docelowo obydwa tunele mają mieć 2060 m długości, jednak drążenie w przypadku prawego tunelu przebiegnie na odcinku 1919,64 m. Pozostałe metry powstaną w już wykonanych łukowych konstrukcjach, które zostaną zasypane do długości 2060 m. Drążenie w lewej nitce tunelu będzie nieznacznie dłuższe, wyniesie 1922,44 m a pozostała część analogicznie – jak w prawej – zostanie zasypana po wykonaniu konstrukcji tunelu” – wyjaśniła Iwona Mikrut.

Na południowym portalu lewego tunelu były problemy z osuwiskami, które wymagały dodatkowych zabezpieczeń i powodowały przedłużenie rozpoczęcia drążenia od tej strony. Zabezpieczenia przed osuwiskami zostały już wykonane i drążenie odbywa się równolegle z obydwu stron góry.

Koszt inwestycji to niemal miliard zł, a realizuje ją włoska firma Astaldi z Rzymu.

PAP

drukuj