fot. PAP/Leszek Szymański

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

W Polsce obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. W tym dniu przypada też 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Szczególną pamięcią otaczamy dziś kapłanów, którzy swoją osobą dawali wyraz wierze w Chrystusa, męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej. Wśród nich, obok bł. ks. Jerzego, są też m.in. św. Maksymilian Maria Kolbe czy bł. ks. Bronisław Komorowski. Duchowieństwo polskie poniosło ogromną ofiarę w walce o zachowanie wiary oraz wolną ojczyznę – wskazuje historyk prof. Wojciech Polak.

W czasie II wojny światowej Niemcy wymordowali ogromną ilość duchownych – na Pomorzu na ziemi chełmińskiej zginęło ok. 50 proc. duchowieństwa w obozie koncentracyjnym w Stutthof, w Dachau. W czasach komunistycznych Kapłani Niezłomni z jednej strony walczyli o wiarę, o ocalenie chrześcijańskiego charakteru naszego społeczeństwa, bo komuniści swoją brutalną działalnością ateizacyjną dążyli do wyplenienia religii. Z drugiej strony Kapłani Niezłomni stali na czele ludzi walczących o prawa człowieka, o niepodległość ojczyzny, wspierali ludzi, dawali im pociechę duchową, ale także pomagali im materialnie – mówi prof. Wojciech Polak.

Po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych obchodziliśmy w ubiegłym roku. Święto ustanowił Sejm.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl