fot. PAP/Mateusz Marek

Bezkolizyjny węzeł na Zakopiance

W Jaworniku na Zakopiance powstanie nowy bezkolizyjny węzeł komunikacyjny. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał program inwestycyjny. To miejsce szczególne, gdzie wydarzyło się wiele wypadków, wiele kolizji – podkreślił Tomasz Palasiński, dyrektor oddziału GDDKiA w Krakowie.

Fragment Zakopianki, stanowiący skrzyżowanie drogi krajowej nr 7 i drogi wojewódzkiej nr 955 w Jaworniku, jest uznawany za miejsce wyjątkowo niebezpieczne.

– To miejsce szczególne, gdzie wydarzyło się wiele wypadków, wiele kolizji – podkreślił Tomasz Palasiński, dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Dlatego też miejsce to musi zostać zastąpione bezkolizyjnym węzłem.

– Po 20 latach oczekiwań, wyczekiwań mieszkańców przede wszystkim Jawornika i Myślenic, doczekaliśmy się tej bardzo ważnej inwestycji ze względu na bezpieczeństwo naszych mieszkańców – powiedział Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic.

Inwestycja jest ważna także ze względu na przedsiębiorców. W pobliżu znajduje się Strefa Aktywności Gospodarczej. Nowy węzeł ma pozwolić na bezpieczne skomunikowanie tej strefy z otoczeniem. Duże samochody będą mogły bezpiecznie wjechać do strefy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, obok bezpieczeństwa, mówi także o zapewnieniu płynności ruchu. Pozwoli to na szybszy dojazd do wielu miejsc położonych w pobliżu.

– Kalwaria, Wadowice droga krajowa, która prowadzi także do przejść polsko-słowackich  granicznych – zaznaczył dyrektor krakowskiego GDDKiA.

Inwestycję sfinansuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a także samorządy województwa małopolskiego oraz miasta i gminy Myślenice.

– Miliony kierowców zmierzających na południe, na północ tą drogą będą mogły pomiędzy Myślenicami i Krakowem korzystać z bezpieczniejszej drogi – stwierdził Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Inwestycja przewiduje zbudowanie estakady nad Zakopianką. Umożliwi to bezkolizyjne włączenie się do ruchu z drogi wojewódzkiej, dróg gminnych oraz ze Strefy Aktywności Gospodarczej na drogę krajową nr 7.

TV Trwam News

drukuj