fot. episkopat.pl

List ks. abp. S. Gądeckiego inaugurujący 1050-lecie biskupstwa w Poznaniu

List pasterski metropolity poznańskiego ks. abp. Stanisława Gądeckiego, odczytany w niedzielę w parafiach archidiecezji, zainaugurował obchody 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce. Biskupstwo w Poznaniu ustanowiono w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka.

„Ufam, że obchód jubileuszu będzie wyśpiewaniem Bogu wdzięczności i uwielbienia za całą dotychczasową historię archidiecezji” – napisał ks. abp Stanisław Gądecki w liście na I niedzielę Adwentu. Obchody 1050-lecia przybycia pierwszego biskupa do Poznania odbywają się pod hasłem „Poznań. Chrystus i my”. Ich kulminacja zaplanowana jest na 22-24 czerwca.

„Realizacja misyjnego nakazu Pana Jezusa, aby nauczać wszystkie narody i udzielać im chrztu, sprawiła, że wielki powiew Ducha Świętego dotarł kiedyś na ziemie Polan. Przynieśli go przy końcu pierwszego tysiąclecia synowie i córki narodów, które wcześniej od nas dostąpiły łaski chrztu świętego, torując drogę do chrztu księcia Mieszka I i utworzenia w Poznaniu pierwszego biskupstwa w Polsce” – napisał ks. abp Stanisław Gądecki.

Przypomniał, że w pochodzących z X wieku kronikach Annales Bohemici odnotowano, że dwa lata po chrzcie Mieszka I, w roku 968, „Polska zaczęła mieć swego biskupa”. Według przekazu kronikarza Thietmara, biskup Jordan „wiele się z nimi (z poddanymi Mieszka) napocił, zanim – niezmordowany w wysiłkach – nakłonił ich słowem i czynem do uprawy winnicy Pańskiej”.

Ks. abp Stanisław Gądecki napisał, że świętując jubileusz „pragniemy lepiej poznawać naturę i misję Chrystusowego Kościoła, jego historię i współczesność”. Zaznaczył, że w czasie trwania roku jubileuszowego, aż do 25 listopada 2018 roku wierni będą mogli skorzystać z udzielonego przez Ojca Świętego daru odpustu zupełnego związanego z nawiedzeniem poznańskiej katedry.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w Poznaniu między 22 a 24 czerwca.

„W czasie obchodów przeniesiemy w uroczystej procesji łaskami słynący obraz Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania, z kościoła Ojców Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła do katedry, na Ostrów Tumski. Wizerunek ten był uroczyście ukoronowany przed pięćdziesięciu laty, w czasie obchodów tysiąclecia diecezji poznańskiej, między innymi przy udziale kardynała Karola Wojtyły. Ufam, że obchód jubileuszu będzie wyśpiewaniem Bogu wdzięczności i uwielbienia za całą dotychczasową historię archidiecezji” – napisał duchowny.

Jak dodał, świętowanie jubileuszu powinno też zaowocować większym zaangażowaniem w życie i misję Kościoła, przede wszystkim w życie naszych parafii, „gdyż parafia jest podstawową wspólnotą zbawienia i miejscem budowania Kościoła”. Szczególne celebracje jubileuszowe w parafiach zaplanowano w wigilię Zesłania Ducha Świętego, 19 maja 2018 roku.

Ks. abp Stanisław Gądecki podał, że zewnętrznym znakiem wdzięczności za przybycie do Polski biskupa Jordana w 968 roku będzie wyremontowanie przez archidiecezję szkoły i kaplicy na Madagaskarze.

„Cieszę się, że w nasze dziękczynienie zechcieli włączyć się także przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy, którzy przyjęli zaproszenie, aby – w dniach 13-16 września 2018 roku – obradować w Poznaniu nad aktualnymi zadaniami Kościoła na naszym kontynencie” – podał duchowny.

Ks. abp Stanisław Gądecki jest 96. następcą biskupa Jordana.

PAP/RIRM

drukuj