fot. sxc.hu

KRS zaopiniuje kolejnych kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN

Krajowa Rada Sądownictwa zaopiniuje kolejnych kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Na rozpoczętym dzisiaj czterodniowym posiedzeniu KRS zajmie się konkursem sędziowskim do tej izby.

Oprócz opiniowania kandydatów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Rada będzie też między innymi rozstrzygała konkursy na sędziów sądów powszechnych.

KRS nie widzi podstaw do wstrzymania swoich prac m.in. po wzbudzającej obiekcje uchwale trzech izb SN dotyczącej statusu sędziów nominowanych przez obecną KRS. Podstaw tych nie widzą także między innymi politycy Zjednoczonej Prawicy.

Partia rządząca wskazuje, że uchwała SN jest nieważna, bo wydana z naruszeniem prawa i w sytuacji, gdy w sprawie Sądu Najwyższego trafił wniosek do TK.

KRS zatem pracuje dalej i będzie opiniować – mówi poseł PiS-u Marek Ast.

– W tej sytuacji KRS kontynuuje swoje prace. Z całą pewnością na tym posiedzeniu kandydaci do Izby Dyscyplinarnej SN zostaną zaopiniowani. Taki jest obowiązek KRS, aby przeprowadzać rozpisane konkursy. Ten konkurs na sześć wolnych stanowisk w Izbie Dyscyplinarnej został ogłoszony i zostanie zakończony – zaznacza Marek Ast.

Sprawą uchwały trzech izb SN ma zająć się TK. Zawnioskowali o to KRS, premier i prezydent, a wcześniej o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a SN i prezydentem a SN zwróciła się do TK Marszałek Sejmu.

 

RIRM

drukuj