Krobia i Miejska Górka nie chcą kopalni

Rolnicy z południowej wielkopolski protestują przeciwko planom eksploatacji  węgla brunatnego z pokładów, które znajdują się pod ich polami uprawnymi.

Na terenie gminy Krobia i Miejska Górka od kilku miesięcy prowadzone są badania geologiczne. Ma tu  powstać kopalnia odkrywkowa. Zainteresowany eksploatacją jest Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin S.A. Swoje pola i jedyne źródło utrzymania może stracić kilkaset rodzin.

Rolnicy od miesięcy protestują i prowadzą działania mające na celu uświadomienie, jakie straty przyniesie budowa kopalni odkrywkowej dla regionu.  Zbigniew Gała – rolnik zwraca uwagę, że złoża zlokalizowane są na głębokości ponad 150 metrów, co wiąże się z likwidacją nawet kliku wiosek.

– Rację bytu straci kilka wiosek, kilkaset rolniczych rodzin. Proszę to przemnożyć przez liczbę osób w rodzinie. Ci ludzie nie znajdą pracy. Mówi się o tym, że kopalnia daje pracę, ale praktycznie kopalnia odkrywkowa tej pracy, jako takiej nie da. Przyprowadzi swoich ludzi, tam gdzie już te złoża się kończą, w okolicach Konina. To bardzo niebezpieczny kierunek rozwoju naszej lokalnej społeczności  powiedział Zbigniew Gała.

 

Wypowiedź Zbigniewa Gały:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj