fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kraków: Prezydent A. Duda wziął udział w uroczystości wręczenia sztandaru 3. Regionalnej Bazie Logistycznej

Sztandar jednostki wojskowej to zawsze znak i symbol siły, gotowości do walki i do obrony Rzeczypospolitej – powiedział prezydent Andrzej Duda. W Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru 3. Regionalnej Bazie Logistycznej.

Prezydent mówił też, że w sensie wojskowym sztandar stanowi najświętszy symbol, jaki żołnierze mają w swojej jednostce. Jego odebranie – jak zaznaczył Andrzej Duda – zawsze oznacza dezorganizację, upadek morale, porażkę.

– Sztandar to znak jedności, mocy i siły, to ten znak, który gromadzi wokół siebie żołnierzy, by służyć Rzeczypospolitej, by wykonywać zadania. Taka jest właśnie moc sztandaru. Właśnie dlatego on stanowi o gotowości bojowej. To właśnie on stanowi jej znak, ale zarazem stanowi także i w tym sensie wojskowym najświętszy symbol, jaki żołnierze mają w swojej jednostce – podkreślił prezydent.

Matką chrzestną sztandaru została pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, a ojcem chrzestnym – zastępca szefa Sztabu Generalnego gen. dyw. Dariusz Łukowski. Agata Kornhauser-Duda podziękowała za zaufanie.

– Poczytujemy sobie to za wielki zaszczyt i wyróżnienie, zwłaszcza, że jesteśmy świadomi tego, że sztandar dla każdego żołnierza to świętość, to symbol chwały bojowej, to symbol męstwa, wierności, honoru, to symbol tradycji Wojska Polskiego – wskazała Agata Kornhauser-Duda.

List do uczestników uroczystości skierował także szef MON-u Mariusz Błaszczak.

Dla każdej jednostki wojskowej sztandar jest niezwykle ważny; żołnierze rozpoczynając służbę składają na niego przysięgę, a kończąc ją żegnają się ze sztandarem. Podczas bitwy sztandaru broni się do ostatniego walczącego.

Zadaniem 3. Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie jest zabezpieczenie logistyczne jednostek wojskowych w kraju i podczas misji zagranicznych.

RIRM

drukuj