fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kraków: Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w Krakowie w uroczystościach z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W trakcie obchodów wręczył dwóm żołnierzom wojsk specjalnych Ordery Krzyża Wojskowego.

Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w 16 batalionie powietrznodesantowym w Krakowie.

W trakcie wizyty w jednostce prezydent RP wziął udział w uroczystościach z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

– Nasi żołnierze udawali się poza granicę Polski po to, by wykonywać służbę. Strzegąc pokoju, przywracając pokój, przeciwdziałając i walcząc z terrorystami. Czyniąc wszystko, aby przynieść innym społeczeństwom i innym narodom spokojne i bezpieczne normalne życie – mówił prezydent Andrzej Duda.

W trakcie sobotnich uroczystości prezydent RP odznaczył dwóch komandosów Orderem Krzyża Wojskowego. Żołnierze uratowali spod ostrzału rannego policjanta z afgańskiej jednostki antyterrorystycznej. Prezydent Andrzej Duda podziękował im za służbę i wyraził szacunek wobec wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb, którzy wyjeżdżają na misje zagraniczne.

Ilekroć udajecie się poza granice naszego kraju po to, by służyć, bardzo często w sytuacjach wojennych, reprezentujecie Rzeczpospolitą, reprezentujecie godność, bohaterstwo, postawę moralną i etyczną, a także po prostu ludzką – wskazał prezydent RP. 

W ciągu 68 lat Polacy wzięli udział w ponad 90 misjach. Liczba weteranów wynosi 27 tys., ponad 800 spośród nich jest poszkodowanych, a 127 zmarło.

TV Trwam News

drukuj