fot. pixabay.com

Krajowy Plan Odbudowy przechodzi do fazy konsultacji społecznych

Trwają konsultacje społeczne wokół Krajowego Planu Odbudowy. Z udziałem ministrów rządu we wtorek odbyła się pierwsza z trzech debat mających na celu pokazanie szczegółowych projektów, jakie będą finansowane z unijnych środków. Dyskusja koncentrowała się wokół dwóch filarów Krajowego Planu Odbudowy: zielonej energii i zrównoważonej mobilności.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy rząd przewiduje wydać blisko 24 mld euro. Ponad połowa tych środków ma trafić na zieloną transformację oraz transport.

– 6,3 mld euro trafi na projekty ukierunkowane na zieloną transformację. Około 6 mld 100 mln euro przeznaczymy na transport przyjazny środowisku – oznajmiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Wszystkie elementy Krajowego Planu Odbudowy muszą być przyjazne środowisku. To wytyczne, jakie zostały narzucone Polsce. Rząd chce wykorzystać środki na inwestycje w zakresie czystego powietrza i odnawialnych źródeł energii.

– Inwestycje, które będą wspierały powstawanie morskich farm wiatrowych, ale również te polegające na wdrażaniu technologii wodorowych w różnych dziedzinach i obszarach życia – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jedną z głównych inwestycji będzie budowa portu instalacyjnego do budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Ze środków KPO finansowany będzie zeroemisyjny transport publiczny, stanowiska do ładowania pojazdów i budowa ścieżek rowerowych.

– Mamy komponent co do zazielenienia miast, który obejmuje praktycznie pół miliarda euro – powiedział minister Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

KPO umożliwi zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków mieszkańców terenów poza aglomeracjami. Pomoc mają uzyskać tereny pogórnicze. Wszystkie środki mają być silnym impulsem dla realizacji celu, jaki rząd nakreślił na najbliższe lata.

– Zeroemisyjny system energetyczny, jaki w ciągu 20 lat chcemy postawić o skali wielkości porównywalnej do systemu konwencjonalnego – wskazał minister Michał Kurtyka.

Zeroemisyjny system ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Polsce. Pomocna w osiągnięciu tego celu będzie rozbudowa infrastruktury drogowej i wyprowadzenie ruchu z miast. To oznacza powstawanie kolejnych obwodnic.

– Mimo bardzo dużego programu 100 obwodnic, który został uruchomiony w większości ze środków krajowych, to liczba potencjalnych miejsc, w których można byłoby takie inwestycje przeprowadzić i byłoby to uzasadnione, jest 3-4 krotnie większa – podsumował Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

W ramach KPO finansowane mają być inwestycje na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. To pierwsze spotkanie konsultacyjne mające tworzyć pole do dyskusji na temat Krajowego Planu Odbudowy. Kolejne, które będzie poświęcone służbie zdrowia, planowane jest na czwartek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl