fot. twitter.com

KPRM: Premier Morawiecki uda się do Libanu

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Libanu – zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że zostaną omówione m.in. kwestie związane z pomocą dla uchodźców czy współpracy gospodarczej.

Szef polskiego rządu spotka się z premierem oraz prezydentem Libanu. Kraj liczący nieco ponad 4 mln mieszkańców przyjął prawie 1,5 mln uchodźców z Syrii.

Polska pomaga uchodźcom w regionie, z którego pochodzą. Minister Michał Dworczyk na antenie TV Trwam powiedział, że jest to najbardziej efektywna pomoc.

– Pan premier, będąc w Libanie, na pewno ogłosi te projekty, które wspólnie z Libanem będą realizowane. To jest kolejny dowód, że polityka państwa polskiego jest ukierunkowana na rozwiązywanie problemów tam, gdzie one powstają. Na pomoc uchodźcom w regionie, z którego pochodzą, 1 dolar wydany w Libanie ma o wiele większą siłę nabywczą niż w Europie – zaznaczył Michał Dworczyk.

 W styczniu w KPRM powstał Departament ds. Pomocy Humanitarnej na czele z minister Beatą Kempą. Do jego zadań należy m.in. koordynacja pomocy do krajów potrzebujących np. w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Polski rząd nie przyjął uchodźców w ramach unijnego sytemu relokacji ze względu na bezpieczeństwo. Rząd PO–PSL zgodził się na przyjęcie ok. 7 tys. obcokrajowców.

 

RIRM

drukuj