fot. flickr.com

KP PiS złożył projekt noweli ustawy o ochronie przyrody ws. wycinki drzew

Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył dziśw Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody dot. wycinki drzew – poinformowali PAP politycy PiS.

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Przepisy ustawy wzbudziły społeczne protesty.

We wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że do ustawy o ochronie przyrody zostanie wniesiona poprawka. Jak wówczas mówił, jest ona w tej chwili opracowywana przez legislatorów. Podkreślił, że poprawka, nie uchyli tej możliwości (dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach), „bo ona z punktu widzenia wielu właścicieli posesji i gospodarstw jest czymś bardzo dobrym”.

„Natomiast uniemożliwi tego rodzaju wykorzystywanie tej ustawy, które rzeczywiście miało miejsce ostatnio – to znaczy wycinanie drzew w jakichś większych zespołach po to, żeby w sposób bardzo prosty tworzyć podstawy dla inwestycji, żeby omijać te wszystkie ograniczenia, których istnienie jest racjonalne” – zapowiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zadeklarował, że „Błąd w ustawie zostanie naprawiony”. Podkreślił, że poprawka będzie wniesiona „w najbliższych dniach”.

„Sądzę, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie można tę sprawę podjąć. Jeśli Senat do tego by się przychylił, to załatwić” – powiedział lider PiS.

PAP/RIRM

drukuj