Radni PiS woj. podkarpackiego chcą wyborów nowego składu prezydium

Radni PiS woj. podkarpackiego chcą zwołania nadzwyczajnej sesji sejmiku, na której zostanie wybrany nowy i odwołany obecny skład prezydium. „Jeszcze dziś lub jutro złożę wniosek w tej sprawie” – zapowiedział Wojciech Buczak, szef klubu radnych PiS.

Już na wczorajszej sesji sejmiku miało dojść do wyboru nowego składu prezydium, uwzględniającego zmienioną sytuację, która powstała po przejęciu władzy w województwie przez PiS. Bowiem partia ta nie ma swojego reprezentanta w 4-osobowym prezydium.

Opozycja z PO, PSL i SLD wybrała jednak inną drogę: paraliżu prac sejmiku. Przewodnicząca sejmiku Teresa Kubas-Hul z PO oraz trzech wiceprzewodniczących złożyło rezygnację ze swoich stanowisk. To nieodpowiedzialne zachowanie z ich strony – mówi radny Wojciech Buczak.

– Radni pełniący te funkcje, chcieli sparaliżować pracę sejmiku. Takim zachowaniem mogli doprowadzić do tego, że w ogóle nie byłoby prezydium sejmiku, ani przewodniczącej, ani wiceprzewodniczących. Nie udałoby się też dokonać wyboru nowego przewodniczącego. Jest to skrajnie nieodpowiedzialna postawa; według mnie świadczy ona o tym, że radni z tej koalicji rządzącej, zamiast wypełniać mandat radnego zgodnie z przysięgą jaką składają, postępują tak, jak radny postępować nie powinien – powiedział Wojciech Buczak.

Radni PiS-u, by nie doszło do paraliżu prac prezydium, uznali, że sprawę zmian w jego składzie trzeba odłożyć do następnej sesji. Wniosek w tej sprawie obejmie też sprawę strategii rozwoju województwa podkarpackiego.

– Jeżeli zdążę, to dzisiaj, albo jutro złożę wniosek. Będzie to wniosek o sesję nadzwyczajną, podczas której myślę, że już sprawnie dokonamy wyboru nowych organów, ale też przede wszystkim chcielibyśmy na tej sesji zająć się debatą na temat strategii rozwoju województwa. Taka strategia nowa, poprawiona jest przygotowana, marszałek będzie ją prezentował. Myślę, że ta sesja przyniesie owoce w poprawionej strategii rozwoju, które będą później dobrze służyły dla rozwoju województwa – zwrócił uwagę Wojciech Buczak.

RIRM

drukuj