fot. pl.wikipedia.org

Korpus NATO rozpoczyna w Szczecinie ćwiczenia „Compact Eagel 16”

Przeszło 500 żołnierzy rozpocznie w poniedziałek ćwiczenia w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim w Szczecinie. „Compact Eagel 16” to pierwszy sprawdzian przygotowań jednostki do osiągnięcia wysokiej gotowości bojowej.

Ćwiczenia odbywające się w Koszarach Bałtyckich przygotowują Korpus NATO do osiągnięcia statusu wysokiej gotowości bojowej, co oznacza skrócenie czasu w jakim wykonywane jest zadanie. Do tej pory było to 180 dni, po osiągnięciu wyższej gotowości bojowej będzie to 90 dni lub mniej.

 „<<Compact Eagel 16>>” to wewnętrzne ćwiczenie, sprawdzające sztab i podległe jednostki. Scenariusz zakłada sytuację taktyczną, kiedy to jedno z państw Sojuszu NATO zostaje zaatakowane przez wroga i należy odpowiedzieć na to zagrożenie. Szczeciński Korpus ma zaplanować działania międzynarodowe, które mają zatrzymać przeciwnika” – powiedział major Zbigniew Garbacz ze szczecińskiego Korpusu.

Major podkreślił, że „ćwiczenia obejmują planowanie pracy systemów dowodzenia oraz zabezpieczenia logistycznego, bez fizycznego udziału wojsk w terenie”. Na terenie Koszarów Bałtyckich w Szczecinie zostały rozwinięte stanowiska dowodzenia w wojskowych namiotach.

„W ćwiczeniu weźmie udział ponad 500 osób, m.in. z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, a także żołnierze z naszej brygady wsparcia dowodzenia i podległe jej jednostki z Wałcza oraz Prenzlau” – tłumaczył Zbigniew Garbacz.

Jak zaznaczył major, „Compact Eagel 16” to pierwsze ćwiczenie przygotowujące do ostatecznego egzaminu, którym będzie udział Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w ćwiczeniach „Saber Strike 17” w czerwcu przyszłego roku.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powstał w 1999 r., list intencyjny o jego utworzeniu został podpisany między Polską, Niemcami i Danią w 1998 r. – jeszcze przed wejściem Polski do NATO. Oficerowie z tych trzech państw najliczniej reprezentowanych w Korpusie rotacyjnie zajmują najwyższe stanowiska dowódcze i sztabowe.

Obecnie w Korpusie reprezentowane są 25 państwa, w tym USA, ale także Finlandia i Szwecja, niebędące członkami NATO.

PAP/RIRM/

drukuj