Kopacz nie przedstawi stanowiska Polski ws. uchodźców

Premier Ewa Kopacz nie przedstawi w Sejmie informacji nt. stanowiska rządu ws. uchodźców. Propozycja SLD w tej sprawie została odrzucona dziś na Konwencie Seniorów.

Wczoraj premier zaproponowała, by dziś odbyło się spotkanie z liderami komisji sejmowych ws. uchodźców. Partie opozycyjne najprawdopodobniej nie skorzystają z zaproszenia.

Poseł Elżbieta Witek, rzecznik PiS-u, mówi, że już sama forma w jakiej premier Kopacz zaprosiła do konsultacji, była niepoważna w stosunku do wagi problemu.

Premier zrobiła to na konferencji prasowej. Doskonale wiedziała, że prezes Jarosław Kaczyński oraz kierownictwo partii są w Krynicy. To jest ważne wydarzenie raz w roku. Myślę, że dzisiaj pani premier Ewa Kopacz i rząd mają poważny problem i próbują tę odpowiedzialność za trudne decyzje rozłożyć na wszystkie partie, które są w Sejmie. My stoimy na stanowisku, że to właśnie parlament jest miejscem, przed którym powinna wystąpić pani Kopacz i powinna powiedzieć, nie tylko nam politykom, ale także obywatelom, jak sytuacja wygląda naprawdę dzisiaj. Czy to jest tylko 2 tys. czy może 10 tys., a może więcej – zaznacza Elżbieta Witek.

Dziś szef Komisji Europejskiej zaapelował do państw Unii Europejskiej o przyjęcie 160 tys. uchodźców od Grecji, Włoch i Węgier.

Zgodnie z nową propozycją relokacji uchodźców, Polska obowiązkowo miałaby przyjąć w sumie blisko 12 tys. uchodźców. Większą ich liczbę mają przyjąć tylko Niemcy, Francja i Hiszpania.

 

RIRM

drukuj