Kontynuacja prac poszukiwawczych w kwaterze „Ł” na Powązkach

Dziś rozpoczął się trzeci etap prac poszukiwawczych w kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Do tej pory zespół ekspertów Instytutu Pamięci Narodowej kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka odnalazł tam szczątki ponad 200 ofiar komunistycznego terroru.

Prace zostały przerwane, ponieważ na części kwatery „Ł” w latach 80-tych w bezimiennych mogiłach ofiar komunizmu grzebano ich katów. Część tych grobów została przeniesiona, co umożliwia rozpoczęcie kolejnego etapu poszukiwań bohaterów antykomunistycznego podziemia.

IPN ma nadzieję, że dzięki trzeciemu etapowi prac uda się odnaleźć m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, płk Witolda Pileckiego czy płk Łukasza Cieplińskiego.

To bardzo ważny dzień, na który czekaliśmy od dawna – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

Po raz pierwszy na „Łączce” pojawiliśmy się w 2012 r. po to, żeby odnaleźć szczątki naszych bohaterów. Teraz, po kilku latach wreszcie, będziemy mogli pracować w miejscach wcześniej dla nas niedostępnych. Mamy do odnalezienia jeszcze około 100 szczątków osób straconych w latach 40’ i 50’ na Rakowieckiej w Warszawie. Wśród tych, których staramy się odnaleźć, mamy nadzieję, że będą szczątki Augusta Emila Fieldorfa, Witolda Pileckiego czy Łukasza Cieplińskiego, całego IV Zarządu Głównego Organizacji Wolność i Niezawisłość. Działania, które dziś rozpoczynamy, będziemy mogli zakończyć na wiosnę następnego roku, czyli w czasie, kiedy wszystkie groby tam istniejące z lat 80’ zostaną przeniesione – wskazuje prof. Szwagrzyk.

Do tej pory udało się zidentyfikować 47 osób m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, kmdr. Stanisława Mieszkowskiego czy mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl