Kongres SP: program antykorupcyjny i wybór władz

W Krakowie odbędzie się kongres Solidarnej Polski. Partia przedstawi na nim swoje pomysły na walkę z korupcją. Wybierze też władze, zaprezentuje przekaz polityczny na nowy rok oraz plany zorganizowania „okrągłego stołu na polskiej prawicy”.

„Będzie to zdecydowanie konwencja pod znakiem walki z korupcją i złodziejstwem w naszym państwie; skłoniły nas do tego ostatnie wydarzenia w państwie, w szczególności afery korupcyjne w rządzie przy jednoczesnym braku zgody na powołanie komisji śledczej” – zapowiedział rzecznik SP Patryk Jaki.
„Dziś prawdziwym problemem Polaków jest brak pieniędzy na służbę zdrowia, nowe miejsca pracy, na zakup podstawowych produktów żywnościowych, opłatę podatków. Polskie państwo byłoby stać na zaspokojenie tych potrzeb Polaków, gdyby tak wiele pieniędzy nie wypływało z niego poprzez korupcję. Dziś raporty instytucji europejskich wskazują jednoznacznie, że za sprawą korupcji z budżetu wypływa ok. kilkunastu mld zł rocznie. O tym trzeba mówić” – dodał Patryk Jaki.

Konwencja – poinformował Jaki – będzie podzielona na część jawną i tajną – na której partia dokona wyboru swoich władz.

W czasie części otwartej dla mediów zaplanowano wystąpienia lidera SP Zbigniewa Ziobry, europosła Tadeusza Cymańskiego i posłanki Beaty Kempy; będą one poświęcone walce z korupcją. Następnie zostanie zaprezentowane hasło konwencji: „Zrobimy w Polsce porządek”; najprawdopodobniej stanie się ono hasłem wyborczym SP.

Ponadto zostanie przedstawiony przekaz polityczny na nowy rok, w którym – jak poinformował rzecznik partii – „znajdą się mocne akcenty gospodarcze, pomysły na poprawę polskiej gospodarki i polskiej rodziny” oraz apel o utworzenie „okrągłego stołu prawicy na scenie politycznej”, mającego na celu złamanie monopolu PO.

Zastrzegł, że SP nie planuje współpracy z Jarosławem Gowinem i formacją, którą ma on stworzyć w najbliższą sobotę. „Idziemy jak dotąd każdy swoją drogą; widać pomiędzy nami istotne różnice programowe” – podkreślił Jaki. W czasie konwencji zostanie poruszony także temat list wyborczych do Parlamentu Europejskiego.

SP zamierza wystawić przede wszystkim polityków „znanych i wypróbowanych”: Ziobrę, Kempę, Cymańskiego czy europosła Jacka Kurskiego. Partia nie wyklucza też prób porozumienia się z innymi siłami prawicowymi; jednak decyzje tego dotyczące zostaną podjęte w czasie specjalnej konwencji w marcu.

W części zamkniętej delegaci SP wybiorą prezesa, członków Rady Głównej – czyli ciała nadzorującego prace szefa partii oraz zarząd. Kandydaci mogą zgłaszać się nawet podczas konwencji; jednak „naturalnymi pretendentami” – podkreśla Jaki – są dotychczasowi liderzy.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl