SP nawołuje do zjednoczenia sił ws. referendum w Warszawie

Solidarna Polska apeluje do partii opozycyjnych o zaprzestanie partyjnych kampanii i zjednoczenie sił ws. referendum o odwołanie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Według SP stolicy potrzebny jest „położnik dynamizmu rozwoju i wielkości Warszawy”, a nie „bierny i nieudolny” prezydent. W sobotę w Sejmie obradowała Rada Polityczna Solidarnej Polski, w całości poświęcona referendum w Warszawie. Jak podkreślił szef SP Zbigniew Ziobro, odwołanie Gronkiewicz-Waltz jest konieczne i niezbędne wobec „złej, nieudolnej i niekompetentnej” postawy obecnej prezydent.

W jego ocenie, istnieje obecnie realna szansa na zmianę „złej” sytuacji w Warszawie. Poinformował, że w przypadku skutecznego odwołania Gronkiewicz-Waltz kandydatem SP na nowego prezydenta stolicy będzie b. marszałek Sejmu Ludwik Dorn. „Warszawie potrzebny jest prezydent, który będzie czymś w rodzaju położnika dynamizmu rozwoju i wielkości Warszawy, bo Warszawa chce rozwoju, a warszawiacy aż kipią energią” – mówił z kolei Dorn.

Według niego wiążący wynik referendum jest zagrożony z powodu możliwej zbyt niskiej frekwencji. Dlatego – jak poinformował – razem z wiceszef SP Jackiem Kurskim wystosował list do głównych postaci kampanii referendalnej, w którym apeluje o zaprzestanie partyjnych kampanii i zjednoczenie sił w celu skutecznego odwołania Gronkiewicz-Waltz. List zaadresowany został do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, kandydata PiS na prezydenta Warszawy Piotra Glińskiego, posła niezrz. Ryszarda Kalisza, kandydata Ruchu Palikota na prezydenta Warszawy Andrzeja Rozenka i inicjatora akcji referendalnej Piotra Guziała.

„Powróćmy do korzeni obywatelskości. Przywróćmy akcji referendalnej jej siłę. W ostatnim tygodniu kampanii referendalnej spotkajmy się razem na wspólnym spotkaniu z mieszkańcami stolicy, aby pokazać, że chodzi o wspólne obywatelskie działanie, a nie walkę jednej partii władzy z drugą partią opozycji. Uważamy, że naturalnym organizatorem takiego spotkania powinna być Warszawska Wspólnota Samorządowa, która jako pierwsza podjęła inicjatywę referendalną” – powiedział Dorn, cytując fragmenty listu. Guział, komentując propozycję SP, powiedział że takie wspólne wystąpienie liderów organizacji politycznych i społecznych, które poparły akcję referendalną, zaplanowane jest na najbliższy czwartek. „Wystosujemy wspólny apel do mieszkańców Warszawy o udział w referendum” – wyjaśnił.

Politycy SP na swojej radzie przedstawili także plakat i hasło akcje referendalnej „Zróbmy porządek w Warszawie”. Ma ono nawiązywać do bliskiego liderom ugrupowania obszaru bezpieczeństwa. SP po spotkaniu ruszy w Warszawę, by rozdawać swoje ulotki i wpinki zachęcające warszawiaków do udziału w referendum. Referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października.

Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w Warszawie w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób. Inicjatywę zapoczątkowaną przez szefa Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, burmistrza Ursynowa Piotra Guziała, poparły m.in.: PiS, Ruch Palikota i Solidarna Polska, których działacze włączyli się w zbiórkę podpisów pod wnioskiem o odwołanie prezydent Warszawy. SLD nie podjęło jeszcze decyzji ws. poparcia.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl