fot. twitter.com/KONFEDERACJA_

Konfederacja: Jeżeli rząd chce wprowadzać segregację sanitarną, to niech pokaże projekt ustawy

Jeżeli rząd chce wprowadzać segregację sanitarną, to niech najpierw pokaże projekt ustawy; zrobimy co w naszej mocy, by znaleźć większość sejmową do powstrzymania tego szaleństwa, do ochrony praw obywatelskich – mówili posłowie Konfederacji odnosząc się do zapowiedzi obostrzeń w związku pandemią.

Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiedzieli we wtorek nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział m.in. wprowadzenie od 1 marca obowiązku zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Rząd od 15 grudnia zmniejsza też limity osób w transporcie, restauracjach, kinach czy teatrach dla osób niezaszczepionych. Zwiększenie limitu będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19.

„Nie ma żadnej podstawy prawnej w tej chwili, żeby gdziekolwiek wymagać w tej chwili tzw. paszportów covidowych. Jeżeli rząd zamierza wprowadzać tego rodzaju przymus, segregację sanitarną, to niech najpierw pokaże projekt ustawy, a później będziemy dyskutowali. To jest po prostu bezprawie” – oświadczył poseł Krzysztof Bosak na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł przypomniał też zapewnienia premiera Mateusza Morawieckiego z grudnia ub. roku, że szczepienia przeciwko COVID-19 będą nieobowiązkowe.

Wtorkowe zapowiedzi Niedzielskiego o obowiązkowym szczepieniu niektórych grup zawodowych uznał za „złamanie słowa premiera” i wprowadzanie w błąd opinii publicznej.

„Zobaczymy, czy swoje słowo złamie również prezydent Andrzej Duda, który w kampanii prezydenckiej obiecywał, że tego typu ustaw nie podpisze” – dodał Krzysztof Bosak.

W jego ocenie, rząd wprowadza „inflację absurdalnych ograniczeń, które mają bezprawny charakter, które będą miały zerowy wpływ na stan zdrowia publicznego w Polsce”.

Również przewodniczący koła Konfederacji Jakub Kulesza uznał obostrzenia i rygory wymagane od przedsiębiorców za „martwe i nielogiczne”. Zwrócił uwagę, że niektóre kraje wycofują się z paszportów covidowych, gdyż „doszły do tego, że osoby zaszczepione też się zarażają i zakażają”. Jak dodał, „z tymi obostrzeniami wiąże się niesamowita hipokryzja władzy – przecież na co dzień widzimy polityków, którzy sami tych obostrzeń nie przestrzegają”.

„Zrobimy co w naszej mocy, by znaleźć większość sejmową do powstrzymania tego szaleństwa, do ochrony podstawowych praw obywatelskich. Liczymy tu na Rzecznika Praw Obywatelskich, który sprzeciwiał się segregacji sanitarnej w swoich wypowiedziach” – oświadczył Kulesza.

Zapowiedział też organizowanie i popieranie protestów społecznych w tej sprawie.

PAP

drukuj